Sıradaki içerik:

Netflix’in Şuana Kadar En Yüksek Bütçeye Sahip 6 Filmi

e
sv

Netflix’in Kurucusundan İlginç Başarı Tavsiyesi: “Kitap okumayın”

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Marc Randolph, sınanmış deneyimlerin daha öğretici olduğunu söylüyor.

Netflix kurucu ortaklarından ve şirketin ilk CEO’su Marc Randolph, CNBC’ye verilen röportajda iş aleminde becerilerini ilerletmek isteyen kişilere “kitap okumamayı” tavsiye etti.

Tüm dünyada pek çok bireyin yapımlarını takip ettiği dijital yayın platformu Netflix’in kurucusu Randolph, kitapları ve dersleri bir kıyıya bırakıp tecrübe ederek öğrenmeyi öneriyor.

Randolph verilen röportajda, “Kitap okumayın. Online dersler almayın” dedi.

Eğer gerçekten iş becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, becerilerinizi aktif biçimde kullanabileceğiniz yolları bulun.

Marc Randolph

Örneğin ailenizden birine ya da bir arkadaşınıza bir şeyler satmaya çalışın diyen Randolph, bunun bir işi rastgele bir girişim firmasına pazarlamakla benzer becerileri gerektirdiğini belirtti.

Öncesinde gerçek satış fikirlerinizin ne olduğuna dair düşünmeniz gerekiyor. Daha önce neleri görmüşlerdi? Nasıl tepki verecekler?

Marc Randolph

Randolph 1997’de Netflix’i kurduğunda kendisinin ve ortağı Reed Hastings’in film endüstrisine ya da video kiralama sektörüne dair hiçbir şey bilmediğini söyledi. Her ne kadar her ikisi de daha evvelce diğer işler yapmış olsa da Netflix ile beraber kolay fikirlerini yaşama geçirmeyi denediler.

Randolph daha evvelce CNBC’ye verilen röportajda, “İnsanların özel bir şey yapmadığımı, her bireyin bunu yapabileceğini bilmesini isterim” demişti.

Randolp daha evvelce kendisinin kaleme aldığı “Asla İşe Yaramayacak” (That Will Never Work) adlı kitapta çok çaba gösteren girişimcilerin bile net cevaplar bulamadığını söylüyor.

Bu tıpkı büyük bir beyzbol liginde oyuncu olmak istiyorsan kitap oku demek gibi bir şey. Hayır, oraya gittin ve oynamaya başlayın. Bunu yapın. Size beyzbol sopasıyla çalışmanız için top atacak birini bulun. Bu tip şeylerde daha iyi olmanızı sağlayacak şey budur.

Marc Randolph

Randolph, daha evvelce her şeyi kusursuz bir plan kapsamında bir araya getirmeye çalışan “çok fazla” girişimci gördüğünü söyledi.

İyi veya kötü bir fikir olması fark etmiyor, bütün mesele başlamakta. Bir kez başladığınızda fikrin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu o zaman anlamaya başlarsınız. Bu öğreticidir.

Marc Randolph

Randolph, 1999’da şirketin CEO’luğundan ayrıldı ve 2004’e kadar şirketin yönetim kurulunda yer aldı.

Netflix’in şu anki piyasa değeri yaklaşık 217 milyar dolar (yaklaşık 1 trilyon 486 milyar TL). 

Kaynak : Independent Türkçe, CNBC

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.