Sıradaki içerik:

Call of Duty: Black Ops Cold War Ne Zaman Çıkacak?

e
sv

Netflix Kullanıcıları Her Yıl İçeriğin Ortalama %2’sini İzliyor

177 okunma

190’dan çok ülkede etkinlik gösteren Netflix, dünyanın en tanınmış online dizi, film izleme platformu konumunda bulunuyor. Peki, ortalama bir seyirci bir senede Netflix kütüphanesinin yüzde kaçını izliyor?

Dünyanın en tanınmış online dizi, film izleme platformu olan Netflix, dünya çapında çoğu insanın seyir anlayışını değiştirdi. İnsanlarda “binge-watch” yani bir endeksin bölümlerini arka arkaya izleme alışkanlığı gelişti.

Netflix, karşısına yeni rakipler çıksa da dünya çapında öncülük koltuğunda oturmaya devam ediyor ve abone miktarını artırıyor. Platformun dünya çapında 192 milyondan çok abonesi bulunuyor. Bir ülke olsa Türkiye’den çok daha çok nüfusa sahip olacak olan Netflix’teki içeriklerin yüzde kaçı izleniyor?

Netflix’teki içeriklerin yüzde kaçı izleniyor?

Reviews.org doğrulusunda yapılan bir çalışmaya göre ortalama bir seyirci, bir senede Netflix kütüphanesinin yalnızca %2’sini seyrediyor. Tabii burada Netflix kütüphanesindeki içerik adedinin sabit kaldığı düşünülerek hesaplanıyor ki platform, sıksık olarak lüzum orijinal içerikleri lüzumse üçüncü parti yapımları seyircileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Hem de Netflix’in içerik bakımından da rakipleriyle arasında bir hayli fark bulunuyor. Netflix ve rakiplerindeki kendilerine özgü içerik rakamları şöyle; Netflix, 5.491; Hulu, 2.657; Disney+ 744. Yani Netflix’in rakipleriyle arasındaki fark, kütüphanesindeki içerik bakımından da bir hayli büyük.

Tabii burada bu hesaplamanın Netflix’in yalnızca ABD’deki kütüphanesi üzerinden yapılmış olması lüzumtiğince muhtemel. Yani Türkiye’deki ortalama bir seyircinin Netflix’teki içerik tüketim seviyesiyla ABD’deki ortalama bir seyircinin içerik tüketim seviyesi birbirinden değişik olabilir.

TheAtlas.com doğrulusunda derlenen bilgilere göre Türkiye’deki Netflix’te 2 bin 812 içerik bulunuyor. En çok içerik ise 6 bin 32 ile Japonya’da yer alıyor. Hem de bu rakamlar 2 sene öncesine ait, yani aradan geride bıraktığımız iki senede ülkemizdeki içerik sayısı’nın da artmış olması da muhtemel.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.