Netflix, 10 Yıl Sonra Ne Kadar Abone Sahibi Olabilir?

3 dk


Netflix’in abone sayısındaki artışı, rakiplerini ve aktif internet kullanıcısı sayısındaki artışı dikkate alan analistler, Netflix’in 2030 yılında kaç aboneye ulaşmış olacağına dair bir tahminde bulundular. Buna göre Netflix, 2030’da 475 milyon ile 525 milyon arasında aboneye sahip olacak.

Dünyanın en büyük online film ve dizi yayın servisi olan Netflix, 23 senelik bir geçmişe sahip olmasına karşın bizim herkezin bildiği anlamda “online yayın servisi” durumuna son 10 sene içersinde geldi ve ilk Netflix Orijinal yapımı da 2013 senesinde karşımıza çıktı.

Netflix, 2010’lu senelere 20 milyon abone ile giriş yaptı ve aradan geride bıraktığımız 10 uzun senenin sonrasında abone adedi 195 milyona ulaşmış durumda. Netflix’in abone adedindaki artış senelik bazda hala yüzde 20’nin üstünde olmasından Netflix’in doyma noktasından hala çok uzakta bulunduğu düşünülüyor.

Netflix, 2030 yılında 525 milyon aboneye ulaşabilir

Cisco Systems doğrulusunda belirtiler bilgilere göre 2018-2023 yılları arasında 1,4 milyar yeni internet kullanıcısı olacak ve 2023 senesinde aktif internet kullanıcısı adedi 5,3 milyarı bulacak. Tahmin edebileceğini gibi aktif internet kullanıcısı adedindaki artış, Netflix’in abone adedi artışını da etkileyecek.

RBC Capital analisti Mark Mahaney’nin aktardığı bilgilere göre Netflix’in önümüzdeki 10 senede ortalama senelik yüzde 10 abone artışı yaşayacağı öngörülüyor. Bu da Netflix’in 2030 senesinde 475 milyon ile 525 milyon arası aboneye sahip olacağı manasına geliyor.

Netflix, önümüzdeki 10 yılda kar marjını ikiye katlayabilir.

Netflix, 200 milyona yaklaşan abone sayısına rağmen hala ‘çok fazla’ kar eden bir şirket değil. Nedeni ise abonelerden ve yatırımcılardan gelen maddi gücün büyük oranda içerik lisanslarına ve orijinal içeriklerin yapım masraflarına aktarılması. Tahminler ise Netflix’in önümüzdeki on yıllık süreçte kar marjını ikiye katlayacağı yönünde.

Netflix’in önümüzdeki 10 yıllık süreçte nereye gideceğini etkileyen bir başka faktör ise rakipler. Şirket, geride bıraktığımız on yılda çevrimiçi yayın sektöründe adeta tekel konumundaydı. Ancak son dönemde Disney, Apple, Amazon gibi devlerin de bu sektöre yatırım yapmaya başlamasıyla birlikte Netflix’in sektördeki yerinin riske girebileceği düşünülüyor.

Şu ana kadar paylaşılan veriler, yukarıda bahsettiğimiz şirketlerin henüz Netflix için bir tehdit oluşturmadığını gösteriyor. Netflix, pandemi öncesinde yaptığı açıklamalarda ilk çeyrekte yüzde 16,9 abone artışı olacağını tahmin ettiğini açıklamıştı ancak artış yine yüzde 20’nin üzerinde oldu. Bu da Disney+ ya da Prime Video gibi servislerin Netflix’ten abone çalamadığını gösteriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
7 Paylaşım, 55 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir