Gündem

NASA’dan çılgın proje! Hazırlıklar başladı

NASA belki de Apollo’dan bu yana tartışmasız en iddialı uzay görevi üzerinde çalışıyor. Mars üzerinde çeşitli araştırmalar yapan uzay ajansı, kızıl gezegendeki yaşam kalıntılarını aramayı sürdürüyor. Bu görev sırasında bir ilke imza atarak Mars’a helikopter yollayan NASA, yeni hava taşıtları yollamaya hazırlanıyor.

Mars’a iki helikopter daha
NASA, Mars helikopteri Ingenuity ile Mars’ta çeşitli uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar ile havadan çeşitli veriler toplayan araç, uzayda uzaktan kontrol edilebilen ilk hava taşıtı olma özelliği de taşıyor. Diğer yandan Perseverance de Mars yüzeyinde çeşitli örnekler toplamaya devam ediyor.

Bilim insanları, Mars’ta görev yapan araçların topladığı örnekler ve veriler ile birlikte önemli çalışmalar yapmayı planlıyor. Ancak görünen o ki NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu araçlara yenilerini ekleme hedefinde. Bu hedef doğrultusunda Mars’a iki helikopter daha yollanacak.

Giden araçlar çeşitli örnekler toplamış olsa da bu örneklerin Dünya’ya taşınması büyük bir öne taşıyor. Bunun için ise 2027 ve 2028 yıllarında Earth Return Orbiter ile Sample Retrieval Lander uzay araçları Mars’a yollanacak.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/nasadan-cilgin-proje-hazirliklar-basladi-62e39cf0c042547f4815d665

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu