GenelGündem

NASA Orta Büyüklükte Kara Deliğin En Büyük Kanıtını Tespit Etti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nda (NASA) vazife alan gök bilimciler, orta büyüklükte bir kara deliğin bugüne kadarki en kuvvetli ispatını keşfetti.
NASA, kara delikle alakalı ispatın, iki X ışını izlenim evi ve Hubble Uzay Teleskobu’nun verilerini araştıran New Hampshire Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanları doğrulusunda keşfedildiğini duyurdu.

Çalışmayla alakalı ayrıntılar “The Astrophysical Journal Letters” dergisinde yayımlandı. Güneş’in 50 bin katı büyüklükteki kara deliğin izinin, 2006’dan bu yana sürüldüğü, gök bilimcileri ilk harekete yaşamış şeyin, 3XMM J215022.4−055108 adı verdiği kuvvetli X ışını parlaması bulunduğu belirtildi.

X ışını parlamasının yalnızca iki senaryoyla açıklanabileceğini dile getiren çalışma ekibinin lideri Dacheng Lin, bunları Samanyolu Galaksisi dışında bir yıldızı yutan orta kütleli bir kara delik ya da Samanyolu’nda soğuyan bir nötron yıldızı olarak sıraladı.

Bu noktada X ışınının tam yerinin belirlenmesi amacıyla döneme giren Hubble Teleskobu, parlamanın, Samanyolu Galaksisi’nde uzak bir noktadan değil değişik bir galaksinin dış evresinde yoğun yıldız kümesinden kaynaklandığına dair kuvvetli ispat meydana koydu.

Galaksilerin dış kısmının, orta büyüklükte kara delikler keşfedilmesi beklenilen bölge bulunduğuna işaret edilirken, Li, Hubble’ın elde ettiği veri tarafında orta büyüklükte bir kara deliğin, ışının “en muhtemel açıklaması” bulunduğunu söyledi.

Kendisine çok yaklaşan bir yıldızı parçalamasının yol açtığı parlamayı araştıran gök bilimciler, kara deliğin kütlesinin Güneş’in 50 bin katı bulunduğunu hesap etti.

Süper kütleli kara deliklerin, galaksilerin merkezinde bulunduğu, yıldızlardan biraz daha büyük kütleye sahip kara deliklerin de büyük bir yıldızın sönmesi neticesi oluştuğu ifade ediliyor.

Orta büyüklükteki kara deliklerin, kara delik gelişiminde uzun süredir aranan “kayıp halka” bulunduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu