Oyun

NASA, Mars Helikopteri Ingenuity’nin Uçuş Rekoru Kırdığı Görüntüyü Paylaştı

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, 25. uçuşunda bir rekora imza attı. Helikopterin rekor kırdığı uçuşun görüntüsü ve uçuş ayrıntıları paylaşıldı.

18 Nisan’da NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity , saatte 12 mil (saniyede 5.5 metre ) süratle 2.310 fit (704 metre) aralık kat etti .

nasa mars helikopteri ingenuitynin ucus rekoru kirdigi goruntuyu paylasti 0 j7LE6S6F

NASA tarafından bahisle ilgili olarak, ‘Rekor kıran uçuşumuz için, Ingenuity’nin aşağıya bakan navigasyon kamerası bize saatte 12 mil süratle Mars yüzeyinin 33 fit üzerinde süzülmenin nasıl bir his olduğuna dair nefes kesici bir his verdi’ açıklaması yapıldı.

Ingenuity Mars yüzeyinden ayrıldıktan yaklaşık bir saniye sonra uçuşa başlıyor. 33 fit (10 metre) yüksekliğe ulaştığında, helikopter güneybatıya uçmaya başlıyor.

Ingenuity, Perseverance’a yardımcı olmak için yola gönderilmişti, fakat bu küçük helikopter kendini tekraren kanıtladı.

nasa mars helikopteri ingenuitynin ucus rekoru kirdigi goruntuyu paylasti 1 d8VutTgA

Ingenuity , öbür bir gezegenin yüzeyinden kalkan birinci motorlu uçak oldu. 19 inç yüksekliğinde (48 cm), 4 kiloluk (1,8 kg) helikopter, yabancı dünyaları keşfetmenin yesyeni bir yolunu test etmek için tasarlandı ve Mars üzerinde 28 uçuş gerçekleştirerek tüm beklentileri çoktan aştı. Yepyeni misyon plan yalnızca beş uçuşu hedefliyordu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/nasa-mars-helikopteri-ingenuity-nin-ucus-rekoru-kirdigi-videoyu-paylasti-1071618

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu