Gündem

NASA, Antakya’nın Deprem Öncesi ve Sonrasına İlişkin Uydu İmgelerini Paylaştı

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde en çok yıkımın yaşandığı şehirlerden biri Hatay’ın Antakya ilçesi oldu. NASA, Antakya’nın deprem öncesi ve sonrasına ait kızılötesi uydu görüntülerini paylaştı. Uydu görüntüleri, kentteki yıkımı her yönüyle ortaya koydu.

Türkiye, 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. 43 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği depremler, altyapıda da yıkımlara neden oldu.

nasa antakyanin deprem oncesi ve sonrasina iliskin uydu imgelerini paylasti 0 KEyAEF7J

Depremlerden Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 il hasar aldı. NASA, Antakya’nın deprem öncesi ve sonrasına ait kızılötesi uydu görüntülerini paylaştı.

nasa antakyanin deprem oncesi ve sonrasina iliskin uydu imgelerini paylasti 1 jPXSA7NO

NASA’nın paylaştığı haritalarda deprem öncesi ve sonrası Antakya merkezinde ve çevresinden yayılan ışık miktarı gözlere çarpıyor.

Bu haritada ise elektriğin 8 ve 9 Şubat arasında kısmen geri döndüğünü, ancak bölgenin büyük bölümünde yaygın kesintilerin sürdüğünü gösteriyor.

nasa antakyanin deprem oncesi ve sonrasina iliskin uydu imgelerini paylasti 2 ipwreYla

Haritalar, NASA/USRA Black Marble bilim ekibinden Eleanor Stokes ve Ranjay Shrestha tarafından sağlanan Black Marble HD aracılığıyla elde edildi. Temel haritanın, Landsat 9 uydusu tarafından toplanan verilerden oluşturulduğu ifade edildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/nasa-antakya-nin-deprem-oncesi-ve-sonrasina-ait-uydu-goruntulerini-paylasti-1130749

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu