Gündem

NASA, 2020 Yılında İlk İnsanlı SpaceX Görevini Hedefliyor

NASA başkanı Jim Bridenstine Perşembe günü yaptığı açıklamada, SpaceX’in yeni Crew Dragon astronot kapsülü, istikbal testlerin “her şey plana ideal gitmesi” şartıyla, istikbal senenin ilk çeyreğinde ilk insanlı uçuşuna hazır olacak.

NASA’nın, SpaceX’in Nisan ayında oluşturulan bir zemin testi esnasında ortaya gelen bir patlamanın sonrasında yinedan giriş paraşütü sistemi ile teknik zorlukların sonrasında Crew Dragon projesini yine izleyeceğine inandığına inanıyor.

NASA ve SpaceX, daha evvelce 2019’da iki uzay astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan ilk deneme uçuşunda Crew Dragon’u başlatmayı hedeflemişti.

Bridenstine, revize edilen vakit diliminde SpaceX’in sene sonuna kadar gerçeklştirmeyi umduğu bir dizi sistem testine dayandığını söyledi.

Bunlar arasında, füze yolunda yörüngede bir bozukluk olması durumunda, mürettebat kapsülünü güvenliğe itmek amacıyla geliştirilmiş uçuş uçuşu durdurma düzeneğinin yüksek irtifa testi yer almaktadır.

Program ayrıca, kapsülün atmosfere uzaydan yine girmesinden sonra okyanusa inişini yavaşlatmak amacıyla sarfedilen paraşütlerin esnekliğini ve performansını tartmak amacıyla en az 10 adet daha orta havada “drop test” içermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu