GündemSosyal Medya

Müzik platformları büyümeye devam ediyor.

Müzik yayınlayan platformlar piyasa halinde büyümeye devam ediyor. %32 oranında gerçekleşen büyüme karşısında piyasanın lideri hala Spotify!

Spotify liderliğini koruyor!

Küresel müzik pazarı her anlamda büyümeye devam ediyor. İşin sanat bölümünü bir kıyıya bırakırsak, müzik yayın platformları da güçlenmeye devam ediyor. Artık günlük hayatımızda olmazsa olmaz durumuna gelen Spotify, iTunes gibi uygulamalar küresel çapta süratle büyümekte. Counterpoint adlı internet sitesinde yer alan incelemeye göre, müzik yayın platformlarının meydana getirdiği pazar bir önceki yılın bilgileri baz alındığında %32‘lik bir büyüme kaydetmiş. Bu büyüme oranlarının sonrasında pazarda en çok abonesi olan Spotify birinciliğini korurken onu, Apple Music ve Amazon Music takip ediyor. Aktif abone miktarını pazarının %35‘i seviyesinde tutan Spotify kendi ortamında de %23‘lük bir büyüme gerçekleştirmiş durumda. Fakat araştırmacıların takdirini toplayan platform Apple Music oldu. Apple Music, rakiplerine oranla daha az kullanıcıya ulaşmasına rağmen, kendi ortamında %31‘lik bir büyüme gerçekleştirerek abone sayısında ciddi bir artış yakaladı. Apple‘ı takip eden Amazon Music ise aktif abone oranını %15 seviyelerine getirdi. Piyasaya yeni yeni giren YouTube Music de %6‘lık pay ile ilerlemesini sürdürüyor.

20191025184548 Music Streaming teknobizdeyi
Müzik platformları büyümeye devam ediyor. 3

Bu paralı abonelik sistemlerini aşağı yukarı 358 milyon insanın kullandığını bildiren araştırma, bu sayının 2020 sonucunda normalden %25 daha çok artış göstereceği belirtilmiş. Buna en büyük sebep olarak da Corona virüsü gösterilmiş. Salgın hastalık nedeniyle önümüzdeki yıl en az 450 milyon insanın bu düzenin aktif kullanıcısı olacağı iddia ediliyor. Bakalım gelişen vakitlerde Spotify‘ın liderliğini elinden alabilecek firma ve platform çıkacak mı, bekleyip göreceğiz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu