Sıradaki içerik:

TikTok Nisan 2020’de En Yüksek Uygulama İçi Geliri Elde Etti

e
sv

Müziğe Göre Instagram Efektleri Geliyor!

avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram, artırılmış gerçeklik efektlerini geliştirmeye devam ediyor ve bugün, içerik oluşturucuların, şirketin AR oluşturma aracı Spark AR aracılığıyla müziğe tepki veren efektler geliştirebileceğini duyuruyor. 

İçerik oluşturucuları, haklarına sahip oldukları sürece kendi müziğini içe aktarabilir veya Instagram’ın müzik ücretlerinden aldığı büyük şarkıları ve popüler müzikleri içeren müzik kitaplığından seçtikleri herhangi bir şarkıyla efekt senkronize edebilirler. Lansmana denk gelmek için şarkıcı Ellie Goulding yeni bir şarkı için kendi efektini başlattı.

Şirket ayrıca, insanların telefon kitaplığındaki fotoğraflara veya videolara efekt uygulamalarına izin veren “medya kitaplığı” efektlerine izin veriyor. Tipik olarak, insanlar AR etkilerini geriye dönük olarak değil, çekildikleri anda uygulamak zorunda kalmıştır. Bu, Instagram’ın kendi efektleri için zaten mevcuttu, ancak üçüncü taraf içerik oluşturucular için bir seçenek olarak mevcut değildi.

Spark AR ürün müdürü Matt Roberts, şirketin yaratıcılara etkileriyle yaratıcı olmaları için mümkün olduğunca fazla fırsat vermek ve daha sonra bir kitle bulmalarına izin vermek istediğini söylüyor, bu yüzden efektler için yeni araçlar ve biçimlerde yenilik yapmaya devam ediyor. 

Nisan ayından bu yana şirket AR çıkartmaları başlattı; içerik oluşturucuların profillerindeki efektleri göstermenin yeni bir yolu; kullanıcıların arama yapması için güncellenmiş bir efekt galerisi; ve görüntüleyenlerin kütüphanelerinden video ve fotoğraf çekmelerine ve içeriklerine eklemelerine olanak tanıyan “galeri seçici” efektleri.

Bu son galeri seçici etkisi, kütüphane içeriğinin filme çekilen kişinin arkasında bulunduğu yeşil ekran gibi çalışır. Benzer bir etki, memeler için TikTok’ta yaygın olarak kullanılmaktadır ve Instagram’ın da bu olasılığı istediğini hayal etmek kolaydır. Instagram’ın potansiyel meme emelleri sorulduğunda, bunun yerine insanların Instagram’da nasıl içerik oluşturabileceğine odaklanır, ancak daha sonra diğer platformlarda paylaşır.

“Bu platformlar arasında tüketiciler için çok fazla hareket var; medyalarını nasıl kullandıkları konusunda oldukça anlayışlılar ”diyor.

Şimdilik, AR efekt üreticileri çoğunlukla para kazanma konusunda kendi başlarına. En iyi AR efekt üreticilerini ödeyen kendi ortak programını yürüten Snapchat’in aksine Instagram, içerik oluşturucuların kendi işlerini geliştirmelerine ve para kazanmanın yollarını bulmalarına izin veriyor. 

(Roberts, Facebook’un ünlü markaların efekt yaratma maliyetine ayak basacağını belirtiyor.) Spark AR ilk kullanıma sunulduğunda, içerik oluşturucular platformdaki çalışmalarının markalar için konser vereceğini umduklarını söyledi. Etkilerini yaratmak için para kazanabildiklerini söylediler. Roberts bunun “kesinlikle gerçekleştiğini” söylüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.