Gündem

Mültecilerle Birlikte Hayatımıza Tekrar Giren Pogrom Kavramı ve Soru: Araplara Karşı Bir Pogrom Yaşanır mı?

Uzun müddettir tartışılagelen lakin son 1 aydır kimi mültecilerin ahlaksız paylaşımlarıyla ayyuka çıkan göçmen tartışması Türkleri de ikiye böler bir hale geldi. Ülkede mutlaka mülteci istemeyen bir kanat varken buna rağmen ahenk sağlayabilen mültecilerin kalması gerektiğini savunan bir kesim ve her halükarda göçmenliğin olağan bir şey olduğunu savunarak mültecilere kucak açılması gerektiğini düşünen bir kesim var. İşte bilhassa bu son kesim başkalarını pogroma yol açabilecekleri konusunda suçluyor vakit zaman. Biz de bu pogrom neymiş diye bir bakalım istedik.

Evvel TDK’ye baktık:

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 0 MiP7dVyk

Bu tarif başkalarına nazaran biraz ‘ağır’ üzere geldi açıkçası.

Bu yüzden bir de Britannica’ya baktık ve şöyle diyor kısaca:

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 1 2nCtCb9H

Azınlıkta bulunan kimselerin mallarına ve canlarına karşı yetkililer tarafından göz yumularak gerçekleştirilen toplu hücum. Sözcüğün kökü ise Rusça yıkım yahut isyandan gelir.

Kavramı biraz daha araştırdığımızda ise pogromun aslında tarihin çeşitli devirlerinde Musevilere karşı yapılan şiddet hareketlerini tanımlamak için kullanıldığını görüyoruz.

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 2

Mesela fotoğrafta 1938’de Nazi Almanya’sının başlattığı Kristal Gece isimli pogomda yıkılan bir sinagog görülüyor.

Kavramın geniş kullanımı ise 1881’deki Kiev Pogromu’yla olur. 26 Nisan 1881’de Kiev’de başlayan şiddet olayları çok uzun sürer.

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 3 PgT9FrfW

Bu olayların tetikleyicisi ise Çar Aleksandr II’nin 1 Mart 1881’de suikaste uğraması olur. Ruslar suikastin sorumlularının Museviler olduğunu düşünürler ve şiddet olayları başlar.

Kayıtlara geçen birinci pogrom ise MS 38’de İskenderiye’de gerçekleşir. Roma İmparatoru Caligula, Musevilerin Hükümdarı Agrippa’yı Mısır Valisi Flaccus’u denetim etmesi için gönderir zira valiye güvenmez.

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 4 bmCBlfu1

Yahudi Filozof Philo’ya nazaran bu ziyaret Yunan halkının alayı ile karşılanır. Ortada kalan Flaccus ise Caligula’nın heykellerini sinagoglara yerleştirir lakin bu durum Museviler tarafından güzel karşılanmaz ve kentte isyanlar çıkar. Flaccus ise bu davranışını canıyla ödeyerek Caligula tarafından idam ettirilir.

Pogromu Anti-Semitizm olarak ele aldığımızda Türkiye Cumhuriyeti’nde bir büyük olayla karşılaşırız: Trakya Pogromu

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 5 EAJFf3em

Nazizm ile başlayan Yahudi aykırılığı Türkiye’de her ne kadar hükumet tarafından beğenilen karşılanmıyorsa da birtakım cenah gazete ve dergilerle halkı kışkırtır. Yahudi heyetinin tehditlere karşı 23 Mayıs 1934’te hükumetten istediği yardım ise bürokrasiye takılır ve 21 Haziran 1934’te acı olaylar başlar. Sonuç olarak Trakya’dan ayrılmak zorunda kalan Yahudi sayısı 15 bine ulaşır.

Şayet pogromu Britannica’daki daha geniş manasıyla ele alırsak ne yazık ki tarihimize yüz karası olarak yazılan 6-7 Eylül olayları ya da İstanbul Pogromu ile karşılaşırız.

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 6 JT5f82jg

Demokrat Parti’nin ülkeyi yönetememesinin verdiği buhrana bir de Kıbrıs Türklerine yapılan baskılar eklenince birtakım karanlık güçler için bulunmaz fırsat gelir ve Atatürk’ün Selanik’teki konutunun bombalandığına dair asparagas bir haber DP yanlısı İstanbul Ekspres isimli gazetede yayımlanır. Ve haberden 6 saat sonra Rumlara karşı birinci taarruz gerçekleşir. Yahudi ve Ermenilere yönelik de olan ataklar sonucu 5317 yer kullanılamaz hale gelir ve en az 11 kişi ölür.

Toparlayacak olursak, sorumuz şu idi: Türkiye’de Araplara karşı bir pogrom olur mu? Kavramın tarifinden da anlaşılacağı üzere bunun olabilmesi için yetkililerin bir formda işin içinde olması gerekiyor.

multecilerle birlikte hayatimiza tekrar giren pogrom kavrami ve soru araplara karsi bir pogrom yasanir mi 7 wlW1zlcd

Hükumetin ise bu husustaki görüşü biliniyor. Fakat lokal seviyede rastgele bir kentimizde bu türlü bir şey olabilir mi? Tarih olabileceğini gösteriyor. Pekala ne yapılmalı? Hükumetin halkın telaşlarını görmezden gelmeyi bırakıp bir an evvel bu meseleye kalıcı bir tahlil getirmek için harekete geçmesi kural üzere görünüyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/multecilerle-birlikte-hayatimiza-tekrar-giren-pogrom-kavrami-ve-soru-araplara-karsi-bir-pogrom-yasanir-mi-1061898

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu