Gündem

Muharrem İnce: ‘Altılı İttifaktan Bir Uzlaşı Çıkmaz’

Memleket Partisi başkanı Muharrem İnce, muhalefetin altılı masa olarak nitelendirilen ittifak teşebbüsünden bir uzlaşı çıkacağını düşünmediğini söyledi.

HaberTürk canlı yayınına konuk olan Muharrem İnce, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması yürüten CHP, YETERLİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin görüşmelerinden uzlaşı çıkacağını düşünmediğini söz etti: 

‘Ben o altılı ittifaktan bir uzlaşma çıkacağına inanmıyorum. Biri ‘kamulaştıracağız’ diyor, öbürü ‘bu çağda kamulaştıramazsın’ diyor. Biri ‘Suriyelileri göndereceğiz’ diyor, öbürü ‘gönderemezsin’ diyor. Biri Twitter üzerinde ’20 yıllık AKP periyoduna ortak olmayanlar olabilir’ diyor, ‘sözde Ermeni soykırımı’ diyor, yaklaşımlar farklı. Ergenekon’da birisi ‘dosyayı yine açacağız’ diyor, öbürü sonraki gün merhum Ali Tatar’ın eşine ziyarete gidiyor. ‘Anayasa’nın birinci dört unsurunu tartışabiliriz’ diyen var, ‘bunu asla tartışamayız’ diyen var. Laiklik konusunda tek söz konuşamıyorlar. Eğitimi cemaatlere, tarikatlara bırakacaklar mı, bırakamayacaklar mı tek söz edemiyorlar. Bir oburu üçüncü bir yoldan kelam ediyor. Dış siyasette birleşmiş, anlaşmış değiller. ‘Altılı ittifakta değiliz’ diye açıklamalar var. ‘Altı Genel Lider farklı şeyler söylüyor, millet bize güvenir mi?’ diyenler var. 2017’de cumhurbaşkanlığı seçimi için referandumda oy kullananlar var, bu sisteme imza atanlar, kanun teklifine imza atıp sonra referandumda çalışıp oy kullananlar var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gelmesi için imza vermiş, oy vermiş birisi, artık altılı ittifakın içinde ‘parlamenter sisteme geçeceğiz’ diye açıklamalar yapıyor.’ 

Neden masada değil? ????

“İkinci çeşitte Kılıçdaroğlu’nu desteklerim” ????

Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhtemel adaylığı sonrası ikinci cinse kalması halinde Erdoğan’a karşı Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirten İnce şunları söyledi:

‘Tabii ki Kılıçdaroğlu’nu desteklerim fakat birebir şeyi onlardan da takviye beklerim. Hiç tartışmasız. Erdoğan’ın artık ülkeye verebileceği bir şey kalmadı.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/muharrem-ince-altili-ittifaktan-bir-uzlasi-cikmaz-1066051

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu