Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes Hizmetlerini Sonlandırdı

2 dk


Mozilla, Firefox Send ve Firefox Notes adlı hizmetlerinin fişini çektiğini açıkladı. Firefox Send, esasen bir vakitdir askıya alınmış bir proje olsa da Firefox Notes, kullanıcılar doğrulusunda aktif olarak kullanılabiliyordu.

İnternet tarayıcısı sektörünün mühim isimlerinden bir tanesi olan Mozilla, kısa bir vakit önce sessiz sedasız 250 çalışanını işten çıkardı. Yetkililer, konuyla alakalı yaptığı açıklamalarda şirketin tekrardan yapılandırılacağını duyurdular.

Şirkete göre bu tür bir fikrin altındaki nedense COVID-19 ardından ardından devreye odaklanarak, değişen gereksinimlere yönelik ürünler üstünde yoğunlaşmaktı. Yaşanan son gelişmeler, Mozilla’nın bu konudaki ilk aşaması attığını gösteriyor.

Mozilla, internet sitesinden yaptığı bir basın duyurusuyla “Firefox Send” ve “Firefox Notes” adlı hizmetlerinin fişini çektiğini duyurdu. Bu hizmetlerin bundan sonra desteklenmeyeceğini ve ürün gamları arasında yer almayacağını ifade eden yetkililer, kullanıcıları yarı yolda bırakmamak ve verilerini dış kaynaklara aktarabilmek amacıyla vakit tanınacağını söylüyorlar.

Firefox Notes ve Firefox Send ne işe yarıyordu?

Firefox Notes, Google Keep ve Evernote’a seçenek olarak geliştirilip, 2018 senesinde kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Kullanıcıların masaüstü ve Android sürüm üstünden erişebildikleri Firefox Notes, kullanıcıların kendileri amacıyla notlar tutmasını sağlıyordu. Yapılan açıklamalara göre Firefox Notes’un Android sürümü ve bu sürümün senkronizasyon hizmeti, kasım ayına dek devam edecek. Firefox Notes’un masaüstü sürümünün ne vakit kullanımdan kalkacağıysa şu an amacıyla belirsizliğini koruyor.

Firefox Send ise gerçekte gerektiğince fonksiyonel bir hizmetti. Kullanıcılar, bu hizmet yardımıyla belirli bir vakit sonra kendisini imha eden paylaşımlar yapabiliyorlardı. Bu sayede geçici vakit ile lazım olacak verilerin paylaşılması sağlanırken, bu verilerin edebiyete dek saklanmasının önüne geçiliyordu.

Fakat Mozilla, bir vakit evvelce açıklama yaparak bu hizmetin kötü hedefli program dağıtımı amacıyla yuva durumuna yaklaştığını söyledi. Hatta bu hizmet, o dönemlerde geçici olarak askıya alınmıştı. Görünüşe göre geliştirici ekip, esasen askıya alınan bu hizmeti edebiyete dek orada bırakacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

66
8 Paylaşım, 66 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir