Sıradaki içerik:

Amazon, 19 Mayıs’ta Fransız Depolarını Yeniden Açmayı Planlıyor

e
sv

Mozilla, Firefox 84’te Flash’tan Kalıcı Olarak Kurtulacak

avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Adobe Systems, popüler Flash teknolojisi desteğini bu yılın sonunda bir kez ve herkes için sona erdirecek ve tarayıcı geliştiricileri birkaç yıldır bu tarihi an için hazırlanıyor ve standart desteği yavaş yavaş kesiyor. 

Mozilla geçtiğimiz günlerde güvenliği artırmak için Firefox’ta Flash’ı terk etmenin son adımını ne zaman atacağını duyurdu.

Firefox 84’te Flash’tan kalıcı olarak kaldıracak

Flash teknolojisi desteği Aralık 2020’de piyasaya sürülmesi planlanan Firefox 84’te tamamen kaldırılacak. Bu tarayıcı sürümü artık Flash içeriğini çalıştıramayacak. Mozilla Firefox şu anda varsayılan olarak Flash devre dışı olarak gönderilmiştir, ancak kullanıcılar gerekirse uzantıyı manuel olarak etkinleştirebilir.

Söylemeye gerek yok, Flash’ı açmanız önerilmez, ancak yine de tüm siteler HTML5’e geçmedi. Yakın gelecekte, Mozilla, Firefox’ta Flash’ı terk etme yolunda devam edecek. Bir sonraki önemli adım Ekim ayında olacak. Şirket, eklentiyi tarayıcısının ilk Gece yapısında devre dışı bırakacaktır.

Bu mantıklıdır çünkü Mozilla her gece ilk kez Firefox’ta büyük değişiklikler yapar. Bundan sonra, her şeyin iyi çalıştığından emin olmak için onları beta olarak yuvarlar. Bu ilk sürümlerde test işlemini tamamladıktan sonra Mozilla, tarayıcısının son sürümlerinde zaten değişiklikler yapıyor. 

Söylemeye gerek yok, Mozilla Flash’ı reddeden tek şirket değil. Chromium motoruna dayanan tarayıcılarda aynı şey olur. Firefox’ta olduğu gibi, her şey aşamalı olarak gerçekleşir, bu nedenle Flash’ın tüm mevcut tarayıcılardan sonsuza kadar kaybolması birkaç ay sürecektir.

Adobe Temmuz 2017’de Adobe Flash Player’ı 2020’nin sonunda gömeceğini zaten duyurdu. Aynı zamanda Mozilla, Firefox’ta Adobe Flash Player desteğinin özel kullanıcılar için 2020 başlarında ve işletme için 2020’nin sonunda sona ereceğini kullanıcılar açıklamıştı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.