Gündem

Mobil cihazlar için ortak şarj bağlantısı USB-C olacak!

Hindistan yakında akıllı telefonlar, tabletler ve diğer bazı tüketici elektroniği ürünleri gibi mobil cihazlar için ortak bir nokta belirleyebilir. Ülke bu cihazlar için tek bir ortak şarj standardına sahip olmayı hedefliyor. Görünüşe göre Hindistan da Avrupa Birliği’ne benzer bir politika benimsiyor.

News18 raporuna göre, hükümet görünüşe göre tüm sektör paydaşları için 17 Ağustos’ta yapılacak bir toplantı çağrısında bulundu. PTI raporuna göre, hükümet farklı şarj cihazlarının kullanımını kaldırmak için bir tartışma hedefliyor. Bunun arkasındaki temel amaç, hem tüketiciler üzerindeki yükü azaltmak hem de gereksiz elektronik israfı önlemek. Hindistan hükümetinin bu hamlesi, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen standartlara uygun olacak.

Mobil cihazlar için ortak şarj bağlantısı USB-C olacak!

mobil cihazlar icin ortak sarj baglantisi usb c olacak 0 BUm5tpNz

AB, teknoloji tabanlı markaları USB Type C ile evrensel bir şarj bağlantı noktası standardı benimsemeye zorluyor. Bu kural bölgede 2024 yılına kadar yürürlüğe girecek ve Hindistan’ın da benzer bir yetkiyi benimsemeyi planladığı görülüyor. PTI’ye konuşan hükümet yetkilisine göre, “Şirketler Avrupa ve ABD’de hizmet verebiliyorlarsa, neden Hindistan’da yapmasın? Akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir elektronik cihazların ortak bir şarj cihazı olmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Şu anda, Xiaomi, Realme, Samsung, Motorola, OnePlus ve daha fazlası gibi büyük akıllı telefon markaları bir süre önce USB Type C bağlantı noktasını benimsedi. Ancak Apple, ürünlerini iPhone için tescilli Lightning Port’u ile göndermeye devam ettiği için henüz bu standardı benimsemeyen tek akıllı telefon markası.,

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/mobil-cihazlar-icin-ortak-sarj-baglantisi-usb-c-olacak-62f65c249d786d4e36123382

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu