Yazılım

Microsoft’u kıskandıran Windows 12 konsepti!

Microsoft’un büyük umutlar beslediği ve Windows tarihinde revizyon yapacağına inandığı en yeni işletim sistemi Windows 11, karışık yorumlar alıyor. Bu Windows 12 konsepti ise Microsoft’un yapamadığı kimi değişikliklere dikkat çekiyor.

Windows 12 bu türlü mi olacak?

Windows 12’nin tasarımsal olarak nasıl olması gerektiğini gösteren son çalışma merak uyandırdı. Mevcut özellikleri çok daha kullanışlı hale getiren konsept, MacOS’tan da ilham almış üzere duruyor. Örneğin medya oynatıcısı, takvim programı ve hava durumunu içeren daha dinamik bir pencere bizleri karşılıyor.

YouTube video

Konseptin beğeni toplayan bir öbür tarafı ise widget’ları ve varsayılan duvar kağıtlarını yine tasarlaması. Standart widget’lara ek olarak, Windows 12’ye özel olanlar masaüstüne sabitlenir ve duvar kağıdı da uyarlanabilir. Bu, iOS 16’nın kilit ekranı kişiselleştirmesine misal biçimde, daha özel bir masaüstü oluşturmayı mümkün kılıyor.

Tasarım ayrıyeten kullanışlı bir tasarım değişikliği de uyguluyor. İki uygulamayı bir pencerede bölüyor ve evrakları Belge Gezgininde gruplandırıyor. Bu sayede çoklu vazifeler için açılan sekmelerin karışmasının önüne geçiliyor.

Bir müddet evvel ortaya çıkan argümanlar Microsoft’un Windows 12 üzerinde çalıştığını gösterdi. Şirketin artık her üç yılda bir büyük güncelleme yaparak yeni Windows’a geçeceği öğrenildi. Yani Windows 12 çıkış tarihi 2024 olarak ayarlanmış olabilir.

microsoftu kiskandiran windows 12 konsepti 0 fWDwOcRT

Ayrıca Windows 11 için yılda dört büyük güncelleme yayınlanacak. Fakat Insider programına kayıt olan kullanıcılar, beta testlerini sık sık almaya devam edecek. Microsoft’un bu kararı önümüzdeki yıldan itibaren uygulayacağı düşünülüyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/microsoftu-kiskandiran-windows-12-konsepti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu