Yazılım

Microsoft’tan Windows 11 için hudut bozan yenilik

Teknoloji devi, Windows 11 suramı sırasında kullanıcıların Microsoft hesaplarıyla giriş yapmasını istiyor. Daha evvel yalnızca Windows 11 Home kullanıcılarından istenen bu mecburilik, artık Windows 11 Pro için de genişletilmiş durumda.

Windows 11 sürüm 22H2 güncellemesiyle birlikte Microsoft, daha fazla kullanıcının canını sıkacak bir koşul getirdi. İşletim sistemi kurulumunu tamamlamak için Microsoft hesabınızla giriş yapmak zorundasınız. Pekala Microsoft, kullanıcıların yansısına karşın neden hesapla giriş yapılmasını kural koşuyor?

Windows 11 heyetimi için Microsoft hesabı mecburî oldu

Windows 11 22H2, suram sürümü fark etmeksizin lokal bir hesapla suram yapma seçeneğini kaldırıyor. Daha evvel yalnızca Windows 11 Home sürümü için uygulanan bu kara, artık Windows 11 Pro’ya da getirilmiş durumda. Yani Windows 11 kurulumunu tamamlamak için Microsoft hesabı mecburî oldu.

microsofttan windows 11 icin hudut bozan yenilik 0 cUlncQh7

Heyetimle birlikte Microsoft hesabınızı bağlamanız, aygıtta OneDrive’ın yapılandırılmasını mümkün kılıyor. Bu sayede de taşınabilir dahil olmak üzere Microsoft hesabınızın bağlı olduğu tüm aygıtlarınız ortasında datalar senkronize ediliyor. Böylelikle teknoloji devi, birden fazla bilgisayarı yönetmenize yardımcı oluyor.

Windows 11’e Microsoft hesabıyla giriş yapmak, kullanım açısından büyük avantajlar sağlıyor olsa da, birden fazla kullanıcının birinci günden bu yana istemediği bir özellikti. Fakat Windows 11 Enterprise sürümünün şimdi Microsoft hesabı istemediğini hatırlatalım.

Ayrıyeten Microsoft hesabıyla giriş yapmanın yalnızca şahsî kullanımlarda istendiğini de belirtelim. İş yahut okul için yapılan seçimlerde, kuruluşunuzun hesabını kullanmanız gerekiyor.

microsofttan windows 11 icin hudut bozan yenilik 1 9cXgjt86

Windows 11 kurulumunda ufak bir açık olduğu tespit edildi. Gerçek olmayan Microsoft hesabı e-postası ve parolası girerek hesap ihtiyacını atlamak hala mümkün, fakat Microsoft’un bu açığı kapatacağı düşünülüyor.

Teknoloji devinin bu isteği aslında taşınabilir dünyada bir mecburilik haline geldi. Örneğin Google, Play hizmetlerine erişim sunmak için Google hesabıyla giriş istiyor. Apple ise App Store üzere belli uygulamalar yahut hizmetler için Apple Kimliği kuralını koşuyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/windows-11-kurulum-hesap-istiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu