Sıradaki içerik:

Microsoft Flight Simulator Alpha 3 Yayınlandı

e
sv

Microsoft Açıkladı: 32 Bit Windows 10 Olmayacak

140 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft, Windows 10 Mayıs güncelleştirmesini (sürüm 2004) PC üreticilerine teslim etmeye başladı ve artık 32 bit sürümler sunmayacağını duyurdu. Grup, “32 bitin sonuna” doğru ilk adımı atıyor.

Windows’un 32 bit sürümü, PC’lerin hala düşük performans gösterdiği zamanlardan geliyor. Windows XP’de ilk kez sunulan 64 bit teknolojinin 4 gigabayttan fazla bellek kullanması gerekir. 

Bunun mümkün olması için, işlemcinin 64 bit teknolojiye hakim olması gerekir. Mevcut tüm PC işlemcileri bunu yapar. Programlar ayrıca 64 bit için yeniden yazılmalıdır.

 Artık 32 bit Windows 10 olmayacak

Ancak, Windows çoğu durumda geriye dönük uyumluluk sağlar. Bu, 64 bit Windows altında bile neredeyse tüm 32 bit programları kullanabileceğiniz anlamına gelir. 

Bu, sabit disk araçları ve virüs koruma programları gibi özellikle sistem veya donanıma yakın çalışan yazılımlar için geçerli değildir. Üretici için iki sürüm vardır, ancak genellikle yükleme programı doğru olanı otomatik olarak yükler.

Microsoft, gelecekte yalnızca 64 bit Windows sürümünü donanım üreticileri için kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır. Bu, piyasaya önceden yüklenmiş 32 bit Windows yüklü yeni cihazların olmadığı anlamına gelir. Ancak, bu aynı zamanda Microsoft’un uzun vadede 32 bit olmadan yapmak istediği anlamına gelir.

Microsoft tarafından gerçekleştirilen hamle, son kullanıcı için hiçbir şey ifade etmiyor. Yeni bir sistem satın alan herkes genellikle Windows 10 64 bit’e sahiptir ve mevcut tüm programlar 64 bit’in altında çalışan bir sürüm olarak da mevcuttur.

Windows 32 bit kullanıcıları değiştirmek zorunda kalacak, bu Windows yeniden yüklenerek gerçekleşecek. Sadece çok eski işlemciler 64 bit teknolojide ustalaşmazlar ve daha sonra dışarıda kalırlar. Ancak, bu adımın birkaç yıl içinde gelmesi muhtemeldir.

64 bit mimari, yalnızca işletim sisteminin genel olarak daha fazla RAM kullanmasını sağlamakla kalmaz. Hesaplamalı yoğun programlar da hızdan yararlanır. 64-bit, bu nedenle yıllardır oyuncular için standarttır. Ama aynı zamanda video düzenleme ve kaynaklara benzer benzer programlar için.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.