Sıradaki içerik:

Intel İşlemcili Yeni iMac Modelleri Yakında Tanıtılacak

e
sv

MHP’den Öneri: Yasaklı Siteler, VPN Üzerinden de Yasaklansın

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet kullanıcıları arasındaki en süregelen yardımcı hizmetlerden birisi olan VPN’ler, ülkemizde de gerektiğince popüler. Milliyetçi Hareket Partisi yaptığı açıklama ile VPN (sanal özel ağ) servislerinin yasaklı siteler amacıyla ülkemizde yasaklanması gerekliliğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu’ndan geride bıraktığımız sosyal medya planlaması 28 Temmuz günü bu kez yasallaştırmak üzere mecliste görüşülecek. Sosyal medya şirketlerine ciddi sorumluluklar yükleyen yeni planlama; oluşturulan açıklamalara göre “hakaret ve nefret söylemlerini” bitirmeyi amaçlıyor. Sosyal medyanın sonrasında gündem olan bir başka süregelen internet hizmeti ise VPN (sanal özel ağ) oldu. MHP’nin teklifi, sosyal medya planlaması yasallaşmadan hemen önce geldi.

Harita üstünde gitmek dilediğiniz bir noktada şayet trafik kapalı ise seçenek bir rota seçmeniz gerekebilir. VPN’ler de asli olarak bu tür çalışır, size özel yol açar. Bu yola da Sanal Özel Ağ denir. VPN’ler ile bulunduğunuz ağda ya da bölümde erişime kapalı site ve servislere ulaşabilirsiniz. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, milli emniyet endişelerine ilgi çektiği bir açıklama ile erişime kapalı sitelerin VPN üstünden de erişime kapatılması davetinde bulundu.

“Yasaklı sitelere VPN üstünden de erişim yapılmasın” önerisi:

Feti Yıldız’ın açıklamalarında VPN’in yasaklanmasına dair bir söylem yok. Fakat yasaklanan sitelerin VPN üstünden de erişime engellenmesine yönelik bir söylem var. Yıldız, “Erişim engeli koyulan platformlara, yasaklı sitelere VPN (sanal özel ağ) üstünden de erişimin önlenmesi amacıyla yeni ve köklü tedbirler alınmalı, uluslararası işbirliği geliştirilmelidir” dedi.

Ardından sosyal medya şirketlerini işaret ederek sözlerine devam eden Feti Yıldız, “Söz hususu platformlar, topluma haber ulaştırmaktan ziyade, kullanıcı miktarını çoğaltmak uğruna kendilerini hiçbir disipline bağlı görmemektedir. İnternet ve sosyal medya mecralarının Türkiye’de hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri amacıyla bu meşru planlama yapılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

9 maddeden meydana gelen sosyal medya planlamasının yarın (28 Temmuz 2020) mecliste görüşülüp yasallaştırılması bekleniyor. MHP’nin önerisi ise yasaklı sitelere VPN üstünden de erişimi önleyecek bir planlamanın listeye eklenmesi yönünde. Parti yetkilileri daha evvelce de sosyal medyaya TC kimlik numarası ile giriş yapılması gerektiği önerisini gündeme getirmişti.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.