Altcoin

MetaMask’e Polygon (MATIC) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask cüzdanına Polygon ağı ekleme süreci için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve akabinde kolay kurulumlu 3 adımı uygulamak gerekir. Mevcut durumda 30 milyondan fazla etkin kullanıcıya sahip olan platform, ETH ağında geliştirilen dijital varlıkların yanı sıra EVM tabanlı varlıklar için de tercih edilen bir cüzdandır.

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de süreç yapmanıza imkan sağlayan bir cüzdandır. MetaMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave üzere farklı tarayıcılar üzerinden çarçabuk kullanabilirsiniz. Bununla birlikte iOS ve Android marketlerden de MetaMask cüzdanını rahatlıkla edinebilirsiniz. Platformun bu kadar tanınan olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylelikle kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için takviye ekleyebilir.

Önemli Not: MetaMask sırf EVM tabanlı varlıkları takviyeler. Solana, Terra, Waves yahut Near üzere EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için başka bir mahallî cüzdan edinmeniz gerekir.

MetaMask’e Polygon Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına MATIC eklemek için öncelikle Polygon blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. Polygon ise Metamask’e 3 adımda pratik bir formda eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin ismi. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın maksat blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi eşsiz zincir kimliği vardır.
  • Para ünitesi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın mahallî madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en tanınan 20 EVM zinciri için gerekli dataları bulacaksınız. Gereksiniminiz olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına MATIC ağı ekleme süreci 3 adımda şu formda gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan suramı yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla basitçe erişilebilir.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 0 Uz8NnOBT

2. Adım: Polygon’u MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Polygon blokzincir ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız kafidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 1 ZsppigA3

Cüzdanınız bunun üzere yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 2

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 3 whc1mgpq

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 4 JTkzN3KC

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 5 GTuNSmpW

Burada MATIC ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Polygon blokzincirinin resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 6 5YPlUnH5

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ ismi: Polygon
  • Yeni RPC URL adresi: https://polygon-rpc.com
  • Zincir Kimliği: 137
  • Para Ünitesi Sembolü: MATIC
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://polygonscan.com/

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. MATIC ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu halde olacak:

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 7 8N459JuP

Diğer bir prosedür ise “Blok Gezgini URL Adresi” kısmına eklenen Polygon Scan internet sitesinin en altında yer alan, cüzdana otomatik ekleme seçeneğidir. Ana sayfanın altındaki “Add Polygon Network” yazısına tıkladıktan sonra MetaMask’e Polygon ağı eklemesi yapılacaktır.

metamaske polygon matic agi nasil eklenir 8 GsKPRWy1

3. Adım: MATIC Coin’lerini MetaMask’e Aktarın

Son adım ise MATIC coin’leri MetaMask cüzdanına aktarmak olacak. Bu transferi, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek çarçabuk yapabilirsiniz.

İstenilen ölçüde MATIC coin satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/metamask-polygon-matic-agi-nasil-eklenir/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu