Sosyal Medya

Meta sert kayaya tosladı! Toplu davalarla karşı karşıya

Neredeyse her gün saklılık skandalıyla gündemde yerini tazeleyen Meta, ihlallerine devam ederken, bu sefer sert kaya tosladı. Apple’ın kapalılık unsurlarını çiğneyen şirket, tekrar toplu davalarla gündemde. İşte ayrıntılar…

Meta, yeni davalarla karşı karşıya!

Bloomberg’e nazaran Meta, Apple’ın bir mühlet nce dayattığı şeffaflık siyasetini ihlal ederek, gereken müsaadeleri almadan kullanıcıların hareketlerini izledi. Böylece App Store siyasetlerini ve ferdî dataların saklılığı unsurunu ihlla eden şirket, dava riskiyle karşı karşıya kaldı.

meta sert kayaya tosladi toplu davalarla karsi karsiya 0 yNOtefHL

Geçtiğimiz aylarda Meta’nın Instagram ve Facebook üzerinden uygulama içi tarayıcı ile kullanıcının tüm tıklamalarını, klavyeden yazdıklarını ve daha fazlasını izleyebildiği, delilleriyle birlikte ortaya çıktı. Ek olarak bilgiler ortasında kullanıcının web sitelerdeki özel şifreleri ve kredi kartı üzere özel bilgilerin de olduğu düşünülüyor.

Apple’ın iOS 14’ten itibaren iPhone telefonlarla hayatımıza soktuğu Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcıdan müsaade alınmadığı sürece izlenmeyi kural ihlali sayıyor. Bu yeni özelliğin akabinde soluğu mahkemede alab Meta, 10 milyar dolarlık bir kayıp ile karşı karşıya olduklarını söylemişti.

Meta, suçlamaları kabul etmiyor

San Francisco Federal Mahkemesi’ne talebi yapılan kelam konusu dava, eski Google çalışanı Felix Krause‘nin araştırmalarıyla desteklenecek. Krause’ye nazaran Meta’nın, Instagram ve Facebook’taki uygulama için tarayıcı üzerinden giriş yapılan sitelere enjekte edilen kodla kullanıcının yaptıklarını izlediği tez edildi.

meta sert kayaya tosladi toplu davalarla karsi karsiya 1 9zF961hD

Reklamlar için gerekli olmayan bilgilerden biri olan şifrelerin dahi izlendiği ortaya çıkmışken Meta, kullanıcıların tarayıcılarda yaptıklarını takip ettiğini itiraf etti lakin kullanıcıdan habersiz yapılmadığını belirtiyor.

Meta, Apple’ın saklılık prensiplerini kabul etmiyor

2021’in Haziran ayında hayatımıza giren Meta şirketi, Apple’ın küçük işletmelerin büyümesini engelleyeceğini tez ederek ATT’ye karşı çıkıyor. Kullanıcıların izlenilmesi bırakılırsa, şahsileştirilmiş reklamların çıkma mümkünlüğünün düşeceğine inanan Meta’nın geliri, yapılan açıklamalara nazaran ATT prensipleri sonucu 10 milyar dolar düştü.

meta sert kayaya tosladi toplu davalarla karsi karsiya 2 5Xlk72Nu

Pekala, sizler kapalılık ihlalleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce mahkeme, Meta’ya ceza verir mi, nasıl bir ceza verir? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/meta-gizlilik-ihlalleri-sonucu-toplu-davayla-karsi-karsiya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu