Gündem

Merkez Bankası Raporuna Nazaran Artırım Yağmuru Geliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), buğday ve yeme gelen artırımlar yüzünden ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurta fiyatlarına artırım geleceğini rapor etti.

merkez bankasi raporuna nazaran artirim yagmuru geliyor 0 gim1STQh

Merkez Bankası, buğday ve yem fiyatlarının besin enflasyonuna tesirini ortaya koyan kritik bir tahlil çalışması yayımladı. 

Sözcü‘nün aktardığına nazaran çalışmada, önümüzdeki periyotta yaşanacak besin artırımlarına ait şu tespitler yapıldı:

“Jeopolitik görünüm riskleri canlı tutuyor”

merkez bankasi raporuna nazaran artirim yagmuru geliyor 1 JNppgQRt

“2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla bir arada ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, memleketler arası buğday fiyatları ve tedarik ezaları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın eserleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının tesiriyle 23 Şubat-18 Nisan ortasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik kestirimler yurtiçi buğday fiyatlarındaki yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir müddet zarfında 6 puan civarında olduğuna işaret etmektedir. 23 Şubat-18 Nisan ortasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 arttığı dikkate alındığında, öteki faktörlerin (kur, mazot, tedarik zinciri) tesiri sabitken bu gelişmenin ekmek tahıl kümesine muhtemel ek tesirinin 17 puan civarında olacağı hesaplanmaktadır.”

Beyaz et ve yumurta da etkilenir

merkez bankasi raporuna nazaran artirim yagmuru geliyor 2 XMqgZfq3

Merkez Bankası çalışmasında, tahıl ve yağlı bitkilerdeki fiyat artışlarının yurtiçi yem fiyatlarını, bunun da kırmızı ve beyaz et, yumurta ile süt ve süt eserleri üzerinde artırım baskısı yarattığı belirtildi. 

Çalışmada, “Bu durum dikkate alındığında, jeopolitik gelişmeler dış fiyat baskıları kanalıyla tüketici besin fiyatları üzerinde kayda paha tesirler oluşturmaktadır” denildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/merkez-bankasi-raporuna-gore-zam-yagmuru-geliyor-1065259

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu