Gündem

Merkez Bankaları Sonrası Borsa ve Dolar Yükselişine Devam Ediyor: Altın ve Petrolün Seyri Kıymetli

Dünya ekonomisinde artan enflasyon baskısı ile görülen sıkılaşma durgunluk endişelerini de tetiklerken, tüm fiyatlamalarda oynaklıklar sürüyor. Makroekonomik veriler tarafında ise beklentiler halen netlik kazanmazken risklerin canlı olduğu görülüyor. 

ABD’de açıklanan bilançolarda karlılıkların beklentilerin üzerinde olmasına karşın, dün açıklanan işsizlik maaşı başvurularında 8 ayın zirvesi görüldü. Tahvil tarafında resesyon korkuları devam ederken, gelecek hafta yapılacak Fed toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı öngörülüyor. 

Dün, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yılın ardından faiz artışına giderek, negatif faize son verdi. TCMB’den 2022’nin 7. ayında da bir değişiklik çıkmazken faiz oranı ile enflasyon makası açılmaya devam ediyor.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,52 oranında 13,11 puan artışla 2.524,49 puandan başladı

merkez bankalari sonrasi borsa ve dolar yukselisine devam ediyor altin ve petrolun seyri kiymetli 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün merakla beklenen PPK kararını açıklarken politika faizini değiştirmedi. BIST 100 endeksi günü yüzde 0,55 oranında düşüşle 2.511,37 puandan tamamladı.

Teknik olarak endekste yukarıda 2.550, aşağıda da 2.490 puan seviyesi destek ve direnç konumunda ilk etapta öne çıkıyor. 

Vadeli işlemler de VİOP BIST30 endeksi güne yüzde 0,33 oranında yükselişle 2.774,75 puandan başladı.

Avrupa’da piyasalarda karışık seyirde

merkez bankalari sonrasi borsa ve dolar yukselisine devam ediyor altin ve petrolun seyri kiymetli 1 aY1MqcnY

Avrupa’da bugün açıklanacak hizmet ve imalat PMI verileri, İngiltere’de açıklanacak perakende satış rakamları öncesinde Avrupa’da vadeli endeksler karışık bir seyir izlerken, borsalarda da görünüm aynı yönde. 

Londra’da FTSE 100 vadeli endeksi düne göre 10,5 puan, yüzde 0,15 artıda. Frankfurt’ta FDAX yüzde 0,14 gerilerken, Eurostoxx 50 vadeli endeksi de yüzde 0,08 ekside. 

ABD vadeli endeksleri de Snap hisselerinin zayıf ikinci çeyrek sonuçları sonrasında yüzde 27 gerilemesinden olumsuz etkileniyorlar. Snap’ın sonuçlarının Met ve Alphabet gibi teknoloji şirketlerine negatif yansımasının da etkisiyle bu sabah vadeli Nasdaq 100 endeksi yüzde 0,87 aşağıda.

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,21 ve S&P 500 vadeli endeksi yüzde 0,40 ekside seyrediyor.

Asya’da da borsalar karışık bir seyir izlerken, Çin’de vaka artışları piyasaları etkiliyor. Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,50 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,20 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 oranında değer kaybetti.

Türkiye’de dün TCMB, faiz kararında değişiklik yapmazken, Avrupa Merkez Bankası ise 11 yılın ardından 0,50 puan faiz artırımına gitti.

merkez bankalari sonrasi borsa ve dolar yukselisine devam ediyor altin ve petrolun seyri kiymetli 2 gMr5ggks

TL karşısında değer kazancını sürdüren kurlarda, dolar/TL dün günü yüzde 0,6 oranında artışla tamamlarken, bugün bankalararası piyasada 17,73, serbest piyasada da 17,74 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise 18,11 seviyesinden karşılık buluyor. 

Euro/dolar paritesi, ECB’nin kararıyla değer kazanırken, Lagarde’ın konuşması ile bir miktar kazancını geri verse de bu sabah parite 1,02 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatlarında oynaklık sürüyor

merkez bankalari sonrasi borsa ve dolar yukselisine devam ediyor altin ve petrolun seyri kiymetli 3 K5vrjvQ6

Altın, dolardaki değer kazancıyla geçen haftalarda gerilerken, 1,5 ayın arından haftayı yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor.

ABD’de resesyon endişeleri, Avrupa’dan gelen faiz artırımı derken ons altın 1.717 dolardan, gram altın da 979 liradan işlem görüyor.

Petrol fiyatlarında dalgalanma sürüyor

merkez bankalari sonrasi borsa ve dolar yukselisine devam ediyor altin ve petrolun seyri kiymetli 4 pAKlUyaL

Küresel ekonomiye yönelik olumsuz işaretlerin gelmeye devam etmesine rağmen petrol fiyatları, arz darlığının ve jeopolitik gerilimlerin devam etmesinin etkisiyle dalgalanmaya devam ediyorlar. 

Dün bir ara 5 dolar gerileyen Brent petrol jeopolitik cephedeki belirsizliğin ve petrol arzında yapısal açığın devam ettiği değerlendirmelerinin etkisi ile toparlandı ve bu sabah 105,60 dolar/varil seviyesine kadar yükseldi.

ICE’de Brent petrolü bu sabah düne göre artışla 105 dolar/varil seviyesinin üzerinde işlem görüyor. 

Analistler piyasalarda gözlerin Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda olduğunu, bu toplantıdan çıkacak faiz artırımının büyüklüğünün ve verilecek mesajların petrol fiyatlarına da yön vereceğini vurguluyorlar.

Teknik göstergelere göre Brent petrolünde bugün için direnç 105,68 dolar, buranın aşılabilmesi halinde 107,50 dolara doğru bir hareket bekleniyor. Direncin kırılamaması halinde ise 101,50 dolar seviyesine bugün de hedefte olacak.

Kaynak: https://onedio.com/haber/merkez-bankalari-sonrasi-borsa-ve-dolar-yukselisine-devam-ediyor-altin-ve-petrolun-seyri-onemli-1083740

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu