Genel

MediaTek ve Intel, dizüstü bilgisayarlara ve bilgisayarlara 5G ağı sağlamak için bir araya geldi

MediaTek ve Intel, size yakın bir gelecekte dizüstü bilgisayara 5G iletişimi getirmeyi amaçlıyor.

Ortaklık, 5G teknik özelliklerini belirleyen Intel, MediaTek’in eşleşecek modemi geliştirdiğini ve ardından Intel’i optimize edip doğruladığını söyledi. Intel, OEM’leri yeni donanımı kullanmaya ikna etmek ve nihai ürünlerde iyi çalıştığından emin olmalarına yardımcı olmak için pazarlama ve entegrasyon kasını da ödünç verecek. Bu aynı zamanda Intel’in modemler için işletim sistemi düzeyinde sürücüler yazacağı anlamına geliyor.

Ortaklık her iki taraf için de mantıklı bir anlaşmaya benziyor: Intel kendi 10nm donanımını zamanında kapıdan çıkarmak için uğraşıyor, bu yüzden bu donanım tasarım görevini kendi tabağından çıkarmak, şirketi ortaya çıkarken hala baskı altında tutabiliyor. Market. Diğer taraftan MediaTek, Intel’in yazılım geliştirme uzmanlığından ve bilgisayar alanındaki OEM satıcılarıyla derin entegrasyonundan kesinlikle faydalanabilir.

Özellikle şirketler, MediaTek’in mevcut Helio M70 5G modemini PC donanımında kullanılmak üzere uyarlayacaklar. M70 modem zaten MediaTek’in Dim -ARM Çip Üzerine Tasarım (SoC) tasarımları ailesine dahil edildi; Yeni ortaklık MediaTek’e pazarlamak için yepyeni bir platform sunuyor ve Intel’e 5G’de tekrar kapıya adım attı. Ayrıca, Intel’in Qualcomm’un Snapdragon 8cx platformuna dayanan Samsung Galaxy Book S gibi ARM tabanlı Windows donanımlarına karşı geri adım atması için bir yol olabilir .

Helios M70 sadece 5G FR1 modemdir – mevcut 4G teknolojisiyle RF özelliklerini (ve genel anlamda en performans özelliklerini) paylaşan 6GHz alt iletişimi ifade eder. Milimetre-dalga spektrumunda çalışan 5G FR2, en çene düşürücü performans iyileştirmelerinin geldiği yerdir – ancak vericiden alıcıya çok net bir görüş hattı gerektirdiğinden en operasyonel sorunların ortaya çıktığı yer de budur.

Intel / MediaTek işbirliği uzun vadeli bir projedir ve sonuçta ortaya çıkan donanım sevkıyatını 2021’de görmeyi bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu