Sıradaki içerik:

90Hz Yenileme Hızı Ekranı Kullanmak İçin Huawei Mate 40 Serisi

e
sv

MediaTek, Huawei’nin En Büyük İşlemci Tedarikçisi Olacak

234 okunma

Akıllı telefonlar için çip geliştirme söz konusu olduğunda, piyasada çok az oyuncu olduğunu biliyoruz. Pazarı tekelleştiren MediaTek, Qualcomm, Huawei ve Samsung’un beğenisine sahibiz. Cep telefonu üreticilerinin amiral gemisi modelleri genellikle Qualcomm işlemcileri kullanır. MediaTek, düşük uç avantajlarından memnun olmasa ve Qualcomm’a meydan okumak için yüksek kaliteli çipler yayınlamasına rağmen, başarısızlıkla sonuçlandı.

5G çağının ortaya çıkmasıyla birlikte, cep telefonu donanımı büyük bir değişim sürecine giriyor. Uzun zamandır dayanılmaz olan MediaTek, sonunda kendi dönüşünü başlattı. Huawei, Xiaomi, Vivo ve diğer büyük cep telefonu markaları, MediaTek’in Dimensity serisini kullanarak 5G cep telefonu ürünlerini piyasaya sürdü.

Basında çıkan haberlere göre, MediaTek’in 5G yonga satışlarındaki talep artışı sayesinde TSMC’ye sipariş ekledi. Rapor, MediaTek’in Dimensity serisi çip satışının yükseldiğini ve şirketin TSMC ile siparişini artırdığını iddia ediyor. Emirlerdeki artış üç dalga halinde geliyor.  Ayda 20.000’den fazla gofret ek yatırımı ile geliyor. Ayrıca TSMC’nin 7nm ve 12nm süreçlerini de kapsıyor. TSMC’nin 5nm proses üretim hattına hazırlandığı yönünde haberler de var.

Ancak, bu siparişlerin büyük bir kısmı 7nm işlemi için olabilir. Bunun nedeni, yükselen TSMC Dimensity serisinin temelde 7nm işlemini kullanmasıdır. 5nm’in düzeni, MediaTek’in üst düzey pazarı ele geçirmesi için ilk fırsat olacak.

Huawei’nin TSMC ile siparişi zaten çatıyı vuruyor. Birkaç ay önce, Huawei’nin MediaTek ile yaptığı satın alımların %300 arttığı bildirildi. Bu amaçla MediaTek, yılın ikinci yarısında Huawei cep telefonları için en büyük yonga tedarikçisi olabilir. Buna ek olarak, MediaTek’in 5G SoC sevkiyatlarının yıl boyunca 42 milyon adede yükselmesi bekleniyor.

ABD yasağı MediaTek’in Huawei’ye satışını durduracak mı?

Bununla birlikte, ABD’nin en son yasağı Amerikan teknolojisini kullanan şirketlerin Huawei ile iş yapmasını yasaklıyor. TSMC çok sayıda Amerikan teknolojisi kullanıyor, bu yüzden Huawei’nin HiSilicon ile iş yapamıyor. 

MediaTek TSMC’nin 7nm sürecini kullanıyorsa ve Huawei MediaTek’ten satın alıyorsa, bu yeni yasaları ihlal etmeyecek mi? Yeni yasalar Huawei’nin Amerikan teknolojisini kullanmasını durdurmayı hedefliyor gibi görünüyor. Yasalar Huawei’nin MediaTek’ten satın alınmasını durdurmazsa, Huawei dolaylı olarak Amerikan teknolojisini kullanıyor. Bununla birlikte, ABD Ticaret Bakanlığı (USDoC) Sekreteri Wilbur Ross, son zamanlarda Huawei’yi engelleyen yeni ABD düzenlemelerinin boşluk olmadığını söyledi. Bu nedenle, bu Huawei’nin yararlanabileceği bir boşluk değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.