Sıradaki içerik:

Assassin’s Creed Valhalla Oyun Özellikleri Belli Oluyor

e
sv

MediaTek Dimensity 5G İşlemcisi Çıkıyor

139 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

5G geliştirmenin ilk aşamasında, sadece amiral gemisi akıllı telefonlar bariz nedenlerle 5G ağını destekleyebilir. Ancak, tüm bunlar orta menzilli 5G yongalarının baskısıyla hızla değişti. 

Tayvanlı çip üreticisi MediaTek , 5G çip üretiminde aktif olarak yer alıyor. Bu, birçok telefon üreticisine Qualcomm’un çözümlerine bir alternatif sunuyor. MediaTek Dimensity 1000 SoC piyasaya sürüldükten sonra şirket şimdi iki adet 5G yonga daha yayınladı. Boyut 800 ve son olarak Boyut 1000+ içeriyor.

Ancak, MediaTek daha fazla 5G yongası yayınlayacak. Bu sabah, MediaTek’in resmi Weibo kolu 18 Mayıs’ta saat 14: 30’da MediaTek’in yeni bir ürün lansman konferansı düzenleyeceğini duyurdu. Şirkete göre 5G “çekirdeğinin” keskinliğine ve performansına tanık olacağız.

Şu an itibariyle, şirketin piyasaya süreceği çip hakkında hiçbir bilgi yok. Bununla birlikte, orta aralıklı bir işlemci, belki bir Boyut 800+ olabileceği yönünde spekülasyonlar var.

MEDİATEK BOYUT 800

Dimensity 800, TSMC’nin 7nm sürecini kullanır, 5G Sub-6GHz frekans bantlarını, SA / NSA çift modül ağını, 2G-5G dördüncü nesil hücresel bağlantı, dinamik spektrum paylaşım (DSS) teknolojisini ve VoNR ses hizmetini destekliyor.

Dimensity 800’ün 5G çift taşıyıcılı agregasyonu (2CC CA) desteklediğini de belirtmek gerekir. Bu nedenle, yalnızca tek bir taşıyıcıyı (CA’sız 1CC) destekleyen diğer çözümlerle karşılaştırıldığında, 5G ağının kapsamı, birden fazla bağlantı sağlayarak% 30 oranında iyileşir; aynı zamanda kesintisiz anahtarlama ve daha yüksek ortalama verim sağlıyor.

Dahası, Boyut 800, dört A76 ve dört A55 çekirdeğinin bir kombinasyonudur ve en yüksek frekans 2.0GHz’dir. Daha sonra Mali G77 grafik çekirdeklerini buluyoruz ve 90Hz yenileme hızı ve Full HD + çözünürlükleri için destek sunuyor. Ayrıca, MediaTek HyperEngine optimizasyonu daha iyi bir oyun deneyimi sunacak.

Dimensity 1000 gibi, 800 serisi de dört çekirdekli bir mimariye sahip bağımsız bir AI işlemci APU 3.0’a sahiptir. Kurulum, 2.4TOPS’a kadar bir AI performansına izin verir (saniyede 2.4 trilyon hesaplama).

Dimensity 800 en fazla dört kamerayı destekleyebilir, ancak maksimum tek sensör çözünürlüğü 64MP’dir. Her iki durumda da, 32MP ana, 16MP ve diğer iki kamera gibi bir kurulum görebiliyorduk. 

SoC, AI otomatik odaklama, Otomatik pozlama, otomatik beyaz dengesi, AI NR gürültü azaltma, AI HDR yüksek dinamik aralık, yüz algılama ve dünyanın ilk çok çerçeveli 4K HDR video işlevini destekliyor olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.