Sıradaki içerik:

Huawei Telefonlar, Lisans Süresi Dolduktan Sonra Bile Android Güncellemesi Almaya Devam Edecek

e
sv

MEB Yapay Zeka Destekli MEB Asistan’ı Duyurdu!

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hizmet verecek MEB Asistan’ı tanıttı. Yapay zeka destekli MEB Asistan, kendi yapay zeka öğrenimi ile kendini geliştirecek.

Uzaktan eğitim sürecinde hem öğrencilere hem de velilere yardımcı olması yönünden geçen aylarda EBA Asistan’ı hizmete açan Milli Eğitim Bakanlığı; Ar-Ge, inovasyon ve dijital dönüşüm çalışmalarının bir ileri aşaması olan MEB Asistan’ı resmi olarak tanıttı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk doğrulusunda oluşturulan açıklamalara göre MEB Asistan; 18 milyon öğrenci ve velisinin yanı sıra 1 milyondan çok öğretmenin sorularını yapay zeka yardımıyla yanıtlayacak ve kullanıcıları izleyecekleri yollarda ismim ismim yönlendirebilecek.

MEB Asistan, yapay zeka öğrenimi ile kendini geliştirecek

“Bakanlık olarak teknolojiyi eğitimin merkezine koyan ve faydalarını gördükçe tüketimine daha çok ağırlık sunduğumuz bir bakış açısıyla hareket ediyoruz.”

diyen Bakan Selçuk, programın tamamıyla Türk mühendisler doğrulusunda yerli imkanlarla geliştirildiğini belirtti.

MEB Asistan’ın geliştiricisi olan CBOT’un Ceo’su Mete Aktaş, program ile alakalı olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizde uzaktan eğitim desteğinin, bilgiye hemen erişimin ve dijitalleşmenin kaçınılmaz bulunduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde Bakanlığımıza yapay zekâ teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılan bildirime göre MEB Asistan, ilerlemiş makine öğrenimi teknolojisi yardımıyla yeni kullanıcı sorularıyla sıksık öğreniyor ve gelişimini sürdürüyor. MEB’in internet sitesine konuşlanan asistan, soruları yanıtlarken MEB’in yayınladığı içerikleri alakalı internet sitesinden alırken rastgele bir güncelleme olması halinde tekrar en güncel bulguyu sunabiliyor.

Bakanlık doğrulusunda oluşturulan bildirime göre MEB Asistan; öğrencilerden gelebilecek burs işlemleri, denklik işlemleri, vatan dışı görevlendirmeler, vatan dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri, bakanlık mevzuatı, sınavlar, kurslar gibi binlerce değişik konudaki soruyu yanıtlayabilmek üzere geliştirilmeye devam ediliyor.

MEB Asistan tanıtım videosu

MEB Asistan’ı kullanmak için buraya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesine ulaştıktan sonra sağ altta konumlandırılan MEB Asistan simgesine tıklayabilirsiniz. Hem de EBA Asistan’ı kullanmak için de buraya tıklayıp EBA’nın resmi internet sitesine ulaştıktan sonra sağ aşağıdaki EBA Asistan simgesine tıklayabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.