Teknoloji Haberleri

Mars Yüzeyinde Devasa Büyüklükte Bir Sarsıntı Meydana Geldi!

NASA tarafından canavar zelzele olarak tanımlanan tabiat olayının merkezini belirleme çalışmaları devam ediyor.

Perseverance ve Curiosty üzere araçlarla Mars’ı yerden denetim eden NASA, Ingenuity ile de uçarak çeşitli dataları bir ortaya getiriyor.

mars yuzeyinde devasa buyuklukte bir sarsinti meydana geldi 0 HZqfi4df

Insight ismi verilen bir öbür uzay aracı ise sarsıntıları maksat almış durumda. Ağustos ayı içerisinde 4.2 şiddetindeki şimdiye kadar meydana gelen en büyük sarsıntısı saptayan Insight, 94 dakika süren sarsıntıyı da kayıtlara geçmişti. 4 Mayıs tarihinde ise Mars’ta şimdiye kadarki en büyük sarsıntı meydana geldi.

Öbür bir gezegende tespit edilmiş en büyük zelzele olarak nitelendirilen sarsıntının şiddetinin 5.0 olduğu belirtildi.

mars yuzeyinde devasa buyuklukte bir sarsinti meydana geldi 1

NASA’nın “canavar deprem” olarak tanımladığı tabiat olayının daha fazla incelenmesi ile bilim insanları sarsıntının merkezini ve kaynağını belirlemeyi umuyor.

NASA, 10 Mayıs tarihli paylaşımında “Bunu hissettik” başlığı ile bu büyük zelzelesi duyurdu. Insight’ın ağzından yapılan paylaşımda şu tabirler yer alıyor: Mars’ın yumuşak sarsıntılarını üç yıldan fazla bir müddet dinledikten sonra, şimdiye kadarki en büyük ‘marsquake’imi hissettim: 5 büyüklüğünde üzere görünüyor. Takımım daha fazlasını öğrenmek için dataları inceliyor. Bilim sabrı ödüllendirir!

Kaynak: https://onedio.com/haber/mars-yuzeyinde-devasa-buyuklukte-bir-deprem-meydana-geldi-1066664

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu