Gündem

Marketler Banka Üzere Alarmdan Geçilmiyor! Artırımlar Alkolizmi Artırıyor, Et Yiyebilen Aranıyor

Alım gücü malum tek düşen şey şu günlerde. Yükselenler de fiyatlar, kurlar, enflasyon diye gidiyor. İçki fiyatlarına yapılan artırımlar ve hayat usulü müdahalesi tartışması sürerken, alkol oranı yüksek içkilerin tüketimi ise bu stil tartışmaların yararlı olmadığını gösteriyor. Marketlerde ise alım gücü düşen halk alışveriş sepetini dolduramazken, et fiyatlarını gözler önüne seren paylaşımdan, alarm takılan eserlerdeki artışa, süt eserlere gelen artırımdan, toplumsal medya yorumlarına… Uzun müddet daha iktisat ana gündemimiz olacak üzere görünüyor.

Artırımlar fiyatları artırınca, alkol oranı yüksek içkiler istek görmeye başladı

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 0 pLBpUkZ8

2022 yılına başlarken, içkide yüzde 47 oranında ÖTV artırımı ile yaşanan fiyat artışları içki tüketimini de farklılaştırdı. 2022 yılının Şubat ayı datalarında piyasaya sürülen içki hacmindeki artış, tüketiciyi şarap ve rakıdan vazgeçirirken, bira dışında viski, votka üzere yüksek alkollü içkilere yönelim olduğunu gösterdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı 2022 Şubat ayı datalarına nazaran, piyasaya 53,9 milyon litre içki sürüldü. 2021 şubat ayında 40,4 milyon litre olan biradaki arz, 2022 şubat ayında 44,6 milyon litre oldu. 2021 Şubat ayında 1 milyon 132 bin litre olan viski arzı ise 1 milyon 178 bine çıkarken, votkadaki yükseliş daha dikkat alımlı. 2021’de 837 bin litre olarak piyasaya sürülen votka, bu yıl 1 milyon 138 bine çıktı.

Tüketimi düşen içkiler şarap ve rakı oldu

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 1 SyHdrGKQ

Sözcü’den Sayime Başçı haberine göre, geçen yıl daha keskin olan pandemi tesiri ve yeme içme dalındaki daralmaya rağmen bu yıl ÖTV artışlarının tesiri ile rakıda oran 2 milyon litreden 1,6 milyon litreye gerilerken, şarapta ise satışlar 4,2 milyon litreden 3,8 milyon litreye düştü. 

Şirketler ise monopol bayiler ve satış noktaları ile paylaştıkları yeni listelerde 15 Mayıs prestijiyle fiyatlarda artışa gittiklerini açıkladı. Yeni listelerde ithal biraların perakende satış fiyatının 50 TL’yi aştığı görüldü. Türkiye’de üretilen yerli biraların şişe fiyatı ise 23 ila 25 TL ortasında değişiyor.

Fiyat artışları tüm marketleri ve eserleri etkiliyor

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 2 iyv4D64Q

Son 20 yılın rekorlarını kıran enflasyondaki artış ile market kasasında yüzleşiliyor. Ramazan Bayramı’nda tatile ve aile ziyaretlerine gidemeyenler alışverişlerini de sonlu tutmak zorunda kaldı. Cumhuriyet’ten Ali Can Polat haberine göre, geçen yıl 33,95 lira olan piliç bonfile 89,90 TL’ye çıkarken, bulaşık deterjanı da 8,25 liradan 22,50 TL’ye çıktı. 

Fiyat artışlarının toplumsal medyada da gündem olmasıyla marketlerde güvenlik vazifelilerinin sayısı artırılıyor. Güvenlikler fotoğraf çekmeyi zorlaştırırken asıl öge da hırsızlıkların artması oluyor. Alarm takılan eser sayısı artarken, bebek maması, kahve, bal, traş bıçağı üzere sıradan eserler dahi fiyatlarında ötürü alarma terfi ediyor.

“Ürünler zamlandıkça her ay yeni bir esere alarm takıyoruz, içerisi banka üzere güvenlik diken üstünde”

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 3 28jK3qXp

10 yıldır marketlerde çalışan 35 yaşındaki kasiyer, vatandaşın, artırımlı etiketler karşısındaki tavrını şöyle anlatıyor:

İnsanların bu kadar hudutlu olduğu bir devir görmemiştim. Kasada duyduklarımızı söyleyemem. Eserler zamlandıkça her ay yeni bir esere alarm takıyoruz, içerisi banka üzere güvenlik diken üstünde.

Tüketici Muhafaza Dernekleri Federasyonu Lideri Aziz Koçal da durumu şu biçimde anlatıyor:

Tüketicinin alım gücü eridi. Marketler bu kadar alarm taktığına nazaran beşerler çalmaya başlamış demektir. Bu önemli bir sorun. Buna polisiye tedbirler almak sorunu çözmez. Buna karşı ekonomik bir tahlil sunulmalı.

Bir artırım haberi de sütten!

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 4 XygdR2iC

Ulusal Süt Kurulu (USK) çiğ süt litre fiyatını 15 Mayıs tarihi prestijiyle 7,50 TL olarak belirledi.

USK Lideri Harun Çallı, yapılan artırımla süt üreticisinin az da olsa para kazanabilmesini umduklarını belirterek, “Çiğ süt fiyatındaki artış, süt eserleri fiyatlarını yüzde 20-27 ortasında yükseltecektir. Münasebetiyle süt eserlerinde fiyat artışları sürecek” dedi.

Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel haberine nazaran, üreticiler yüzde 30 oranında artırım bekliyorlardı fakat bu artışın zincirleme tesiri ile tüketimde düşme mümkünlüğü da hesap ediliyor.

“Kaliteli, emniyetli besine erişim ekonomik kasvetler nedeniyle zorlaşabilir”

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 5 6UeU3eB2

Süt eserleri firması İdare Heyeti Lideri Necmi Erol, fiyat artışları için şöyle konuştu: 

Artan maliyetlerle yükselen fiyatlar, tüketicilerin alım gücünü zorlayacaktır. Kaliteli, emniyetli besine erişim ekonomik problemler nedeniyle zorlaşabilir. Bu da kaliteden ödün vermeyen üreticiler için satış kaybına neden olabilir.

Öbür bir süt eserleri firması sahibi Nevzat Aydın da şunları söyledi: 

Ezine peynir üzere öbür eserlerinde yapılan ilişkiler ve elde bulunan stoklardan ötürü fiyatlara çabucak yansımayacak. Çiğ sütteki fiyat artışının tüm eserlerde yüzde 30 artırım olarak yansıması bekleniyor. Kesin tüketicinin muhakkak bir alım gücü var ve 1 kilo peyniri 120 liradan satın alması çok sıkıntı. Üretici olarak eseri nasıl satacağız diye bizim de moralimiz bozuk.

Et fiyatları üzerinden yapılan bu paylaşım sonrası farklı fiyatlar gözler önüne serildi????

marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 6 9F45sJQu
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 7 itfhDCCI
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 8 PvK4BgjR
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 9 afdsZtPE
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 10 8hjvM8Ha
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 11 8fYykzwS
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 12 8AmzyCr6
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 13 qKzWdwvT
marketler banka uzere alarmdan gecilmiyor artirimlar alkolizmi artiriyor et yiyebilen araniyor 14 v8qakwHw

Kaynak: https://onedio.com/haber/marketler-banka-gibi-alarmdan-gecilmiyor-zamlar-alkolizmi-artiriyor-et-yiyebilen-araniyor-1066390

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu