Sosyal Medya

Mark Zuckerberg tekrar tabire çağrılıyor!

2018’de Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalının akabinde Senato duruşmasında söz vermişti. Duruşma sırasında Zuckerberg soruların birçoklarına “ekibim size geri dönecek” formunda karşılık vermiş ve bu durumda çeşitli soru işaretlerine yol açmıştı.

Mark Zuckerberg tekrar söz vermek zorunda

Aradan geçen dört yılın akabinde, Senato önünde sorulara verdiği cevapların yetersiz olması nedeniyle Zuckerberg bir sefer daha kürsüye çıkacak. Buna nazaran Zuckerberg 6 saat boyunca tekrar söz vermek zorunda kalacak.

Zuckerberg’in yanı sıra, eski Facebook Operasyon Yöneticisi Sheryl Sandberg ve Meta’nın Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Javier Olivan da tabire çağırılacak. Tüm tabirlerin 20 Eylül 2022 tarihine kadar alınması planlanıyır.

mark zuckerberg tekrar tabire cagriliyor 0 LZVLiBQR

Davacılar ayrıyeten, Facebook’tan üçüncü şahıslar hakkında kıymetli ek evraklar ve bilgiler talep ediyor. Ayrıyeten Facebook’un mali evrakları de tekrar davacıların istediği belgeler ortasında. Meta ise sorulardan kaçarken, istenen evrakları ise değersiz evraklar olarak nitelendiriyor.

Guardian ise “bu davanın üst seviye Facebook yöneticilerinin kapsamlı sözlerini içeren birinci dava olduğunu” ve “Cambridge Analytica skandalında yeni detayları ortaya çıkarabileceğini” belirtiyor. Facebook kullanıcıları ismine açılan dava, Facebook’un Federal Ticaret Komisyonu’na ödediği 5 milyar dolarlık cezaya kıyasla küçük bir ölçü olan 5 milyon dolarlık tazminat istiyor.

mark zuckerberg tekrar tabire cagriliyor 1 KLeuNfKK

Zuckerbeg’in bu bahisle ilgili daha fazla resmi inceleme almasını önlemek için Facebook’un bu derece yüksek bir tazminatı ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Fakat 5 milyar dolarlık tazminatın ödenmesi bile Zuckerberg’i yeni bir davadan kurtaramamış üzere görünüyor.

Önümüzdeki aylarda Zuckerberg ve başka yöneticilerin Senato’ya verecekleri sözler doğrultusunda olayın boyutu netlik kazanacak. Bilindiği üzere 2014 yılından itibaren Cambridge Analytica’nın yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının ferdî bilgilerini topladığı ve siyasetçiler ismine seçmenlerin fikrini etkilemek kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Bunun akabinde Facebook kullanıcılarından özür dilerken 5 milyar dolarlık tazminat ödemek zorunda kaldı.

Sizce bu dava nasıl sonuçlanacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz?

Kaynak: https://shiftdelete.net/mark-zuckerberg-yeniden-ifadeye-cagiriliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu