Gündem

Mağara Kilise, Definecilerin Talanına Uğradı!

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde halk ortasında ‘Gedefi İni’ olarak bilinen mağara kilise, kaçak kazılarla talan edildi. Tabiat yürüyüşü sırasında durumu fotoğraflayıp, belgeleyen Antalya Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü Lideri Tuncer Koç, ‘Koruma altına alınmayan ve bahtına terk edilen mağara kilise, şu anda talan ediliyor’ dedi.

magara kilise definecilerin talanina ugradi 0

Gündoğmuş ilçesi, Karadere Mahallesi yakınlarındaki Geç Roma ve Bizans devrine ilişkin ‘Gedefi ini’ olarak bilinen mağara kilise, definecilerin kaçak kazılarıyla talan edildi. Bir yılı aşkın müddettir yapılan kaçak hafriyatlar nedeniyle mağaranın içindeki, yıllara meydan okuyan yapılar yıkıldı.

‘3 Adet yazıt yer alıyor’

magara kilise definecilerin talanina ugradi 1 KPzTve1I

Antalya Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü (ADDK) Lideri Tuncer Koç, kaçak kazıların amacındaki mağaranın halini, tabiat yürüyüşü sırasında fotoğraflayarak belgeledi. Koç, mağaranın içinin beton delme aleti ve gibisi araçlarla tahrip edildiğini, daha fazla ziyan görmeden korunup turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

20 metre yüksekliğinde, 13 metre uzunluğundaki mağaranın kapalı iki kapısı olduğunu aktaran Koç, sonraki periyotlarda zelzelelerin yol açtığı göçüklerle mağaranın ağzının büsbütün açıldığını bildiklerini kaydetti.

Tuncer Koç, ‘Mağarada savaş vaktinde su muhtaçlığını karşılamak için sonradan açılmış bir kuyu bulunuyor. Mağarada ikisi doğu, biri batı duvarında olmak üzere üç adet yazıt yer alıyor’ dedi.

‘Mağara yazgısına terk edildi’

magara kilise definecilerin talanina ugradi 2 8345l4US

Evvelki yıllarda mağarada çömlekler, tuğlalar, metal işi üzere birçok tarihi eser bulunduğunu söz eden Koç, ‘Ele geçen buhardanlık, kandiller ve dinî merasimlerde kullanılan başka aletler, Geç Roma ve Bizans devrine ilişkin.

Mağaranın çabucak üzerinde yamaç boyunca uzanan büyük bir alanı kaplayan asıl kent yerleşimi ve kenti çevreleyen duvarlar yer alıyor. 

Müdafaa altına alınmayan ve yazgısına terk edilen mağara kilise, şu anda talan ediliyor. Evvelki gün gittiğim yürüyüş sırasında mağaranın içler acısı, halini fotoğraflarla belgelemeye çalıştım. Bir an evvel muhafaza altına alınmazsa ortada mağara kilise diye bir şey kalmayacak’ 

Kaynak: https://onedio.com/haber/magara-kilise-definecilerin-talanina-ugradi-1066560

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu