Gündem

Madalyonun Öteki Yüzü: Toplumsal Medyanın Güldüğü UYGUN Partili Lider, Cinayete Azmettirmekten Karar Giymiş

Değişik açıklamasıyla sosyal medyanın gündemi haline gelen UYGUN Parti Nevşehir Vilayet Lideri Ömer Ay, 42 yıl evvel öldürülen CHP’li 2 kişinin  

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 0

YETERLİ Parti Nevşehir Vilayet Lideri Ömer Ay, kentin eski Belediye Lideri Hasan Ünver ve iş ortaklarını eleştirmek için yaptığı açıklama ve kullandığı sözlerle toplumsal medyada gündem oldu.

Ayı’ın o açıklaması toplumsal medyada binlerce sefer izlendi. ????

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 1 jORN5jTg

Ay o konuşmasında şu tabirleri kullanmıştı:

‘Hasan Ünver’in iş ortaklarının dördü de hanımlarını değiştirdiler. Dördü de eski hanımlarını boşadılar. Yeni hanımlar aldılar. Genelde sekreterlerini aldılar. Artık büyük bir ilçemizin belediye lideri (Ürgüp Belediye Lideri Mehmet Aktürk) ile sürücüsü, Yıldız isimli bir kızı paylaşamıyorlar. WhatsApp’tan yazışmalarını Twitter’da okumuşsunuzdur. Yıldız’ı belediye lideri mı kahve içmeye götürecek, Halil mi götürecek tartışıyorlar. Artı Vilayet Özel Yönetim liderimiz (İl Genel Sekreteri Gürbüz Dinç) dördüncü yahut beşinci hanımını aldı. Adeta hanım koleksiyonu yapıyor. Brezilya dizisine çok uygun bir partililerle karşı karşıyayız.’

????

Akşener özür ve istifa istedi

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 2 LAi3f66d

Gazeteci İsmail Saymaz, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Ömer Ay’dan özür dileyerek istifa etmesini istediğini söyledi.

????

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 3 zQypvMlX

“Kimilerini güldüren bu adam günahsız değil”

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 4 W2Iy5qsk

Ay’ın bu açıklaması unutulan bir gerçeğin de su yüzüne çıkmasına neden oldu.

Gazeteci Banu İnanç, Ömer Ay’ın açıklamasına ait Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ay’ın geçmişini hatırlatarak hiç de günahsız olmadığını söyledi.

????

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 5 fHJtuBwA

42 yıl evvel işlenen cinayetlerde Ömer Ay ismi

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 6 AYm7fPY7

Mehmet Zeki Tekiner, öldürüldüğü devirde bölgenin en tesirli avukatları ortasında yer alıyordu. Tekiner, 1961 Anayasası’nın hazırlanmasına da katkı sağlamış bir isimdi.

17 Haziran 1980‘de daha evvel milletvekilliği de yapmış olan Nevşehir CHP Vilayet Lideri Zeki Tekiner, CHP üyesi olan bakkal Yavuz Yükselbaba’nın dükkanında Mehmet Onur Miman, Uğur Coşkun isimli iki ülkücü tarafından silahlı taarruzda öldürülmüştü.

Taarruzda Yükselbaba da hayatını kaybetmişti.

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 7 bWrc1Nf2

Öldürüldüklerinde Tekiner 51, Yükselbaba ise 30 yaşındaydı.

“Kendi ulusunun insanlarını öldürtenler bu ulusun dostları olamazlar”

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 8

Yaşananlara ait ayrıntıların aktarıldığı kaynaklara nazaran CHP’lilerin cenaze merasimlerine o dönem CHP Genel Lideri olan Bülent Ecevit de dahil olmak üzere çok sayıda milletvekili katılmıştı. 

Ecevit, Tekiner’in tabutu başında şu kelamları söylemişti:

“Ulusun bir kısmını düşman ilan edenler, kendi ulusunun insanlarını öldürtenler bu ulusun dostları olamazlar… Biz ölülerimizin başında bile kinden, intikamdan kelam etmeyiz. Yüreğimiz kanasa da ağlarken kimseye düşmanlık gütmeyiz. En yaslı günümüzde de düşmanlıkların kurbanı olan sevgili arkadaşlarımızın cenazeleri başında da fakat dostluk davetinde, sevgi davetinde bulunuruz. Zira biz insan severiz. Zira biz Türk ulusunu severiz…” 

Tabuta isabet eden 13 kurşun

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 9 NFYBYGQR

Ecevit’in konuşmasının akabinde mescide yönelen kortejin karşısına ters görüşlü 50-60 kişilik bir küme çıkmış ve cenaze konvoyuna çapraz ateş açılmıştı.

Aktarılanlara nazaran 5’i milletvekili olmak üzere 9 kişinin yaralandığı bu olaylar sonunda Tekiner’in Türk Bayrağı’na sarılı naaşı 20 dakika kadar yerde kalmış ve çapraz ateşe tutulan tabuta 13 kurşun isabet etmişti.

Almanya’ya kaçtı, yakalandı; idam cezası 20 yıla çevrildi, 5 yılda tahliye edildi

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 10

Tekiner ve Yükselbaba’yı öldüren saldırganları azmettirdiği sav edilen ve o dönem İdeal Yolu Derneği İç Anadolu Eğitim Sorumlusu olan Ömer Ay ise olaydan kısa müddet sonra Almanya’ya kaçtı.

Nevşehir’de kurulan kelam konusu derneğin genel başkanlığını Muhsin Yazıcıoğlu, ikinci başkanlığını ise Abdullah Çatlı yapıyordu. İlerleyen günlerde, cinayetten evvel bölgede yapılan keşfin Çatlı’nın otomobiliyle yapıldığı ortaya çıkacaktı.

Ortadan iki yıla yakın bir vakit geçtikten sonra Şubat 1982‘de Almanya’nın Hamburg kentinde yakalanarak Türkiye’ye iade edilen Ömer Ay, cinayetin faillerine yardımla suçlanarak yargılandı. İdama mahkûm edilen Ay’ın cezası 20 yıl ağır mahpus cezasına çevrildi.  Ay, beş yıla yakın mühlet mahpusta kaldıktan sonra 4 Haziran 1986 tarihinde tahliye edildi.

Uğur Coşkun ise 4 defa idamla yargılandıktan sonra 1991’de kaideli tahliyeden yararlanarak özgür kaldı. Daha sonra her bir idam için 10 yıl mahpus cezası getiren kanun çıkınca Belçika’ya kaçan Coşkun 2012’de yurda döndü.

Bu cinayetlerde azmettirici olmakla suçlanan Ömer Ay, 5 Temmuz 2020’de GÜZEL Parti Nevşehir Vilayet Başkanlığı’na seçildi.

“CHP’nin takındığı tavır sorgulanmaya muhtaçtır”

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 11 igeYgRPS

Bu duruma Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, CHP’ye davet niteliğindeki yazıyla tepki gösterdi. 

Tekiner yazısında, ‘’1980’de genel merkezi Nevşehir’de kurulan, genel lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve ikinci lideri Abdullah Çatlı olan Dava Yolu Derneği’nin İç Anadolu Eğitim Sorumlusu Ömer Ay, şahsen azmettirdiği Tekiner cinayetinin tetikçilerini, cinayetten sonra kent merkezinde kaldıkları meskende koruyup kolladı (polis katillerin yaşadığı bu konuta hiç uğramadı), cinayet için kendi temin ettiği silahları imha etti, 4 günün akabinde katilleri evvel Hacıbektaş’ın bir köyüne oradan da Kayseri’ye kaçırdı’’ tabirlerini kullandı.

Tekiner, ‘’Siyasi bir cinayetin faillerinden olan şahsın bugünün siyaset arenasına fütursuzca kabulünde devlet sisteminin ve kolektif sessizliğin yanı sıra CHP’nin takındığı tavır da politik, etik ve vicdani bakımdan sorgulanmaya muhtaçtır’’ diyerek, CHP’nin, Ömer Ay’ın ittifakta olduğu UYGUN Parti’den vilayet yöneticisi seçilmesine neden kayıtsız kaldığını sordu.

“Asla vurulmasına, öldürülmesine onay vermiş değilim”

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 12 wUnIPwcA

Aylin Tekiner’in CHP’yi reaksiyon göstermeye davet ettiği yazı sonrası Ömer Ay şu açıklamayı yapmıştı:

“Zeki Tekiner sağ olsaydı şu an bizim yanımızdaydı. Makul, düzgün, namuslu bir adamdı. Ben asla vurulmasına öldürülmesine de onay vermiş değilim. Bizim Gün Sazak’ın vurulmasından sonra bizim ülkücü toplulukta bir infial oluştu. Bu türlü gelişi hoş solcu bildiklerine aksiyon yaptılar, vurdular, öldürdüler Türkiye’nin her tarafında oldu bu. Zeki Tekiner’in öldürülmesinden asla haberim olmadı, asla bir azmettiricilik ve yardımcılık yapmadım. Fakat onu öldüren iki ülkücü kaçak davacıydı. O davacılara burada mesken tuttum ve iş buldum. Benim bütün olaya katkım bundan ibaret. Onlar davamızın, hareketimizin kaçaklarıydı. Genel merkez tarafından bana gönderilmişlerdi. Ben burada onlara mesken tuttum hatta meşruiyet içinde gayret edilmesi gerektiğini, insan öldürmekle hiçbir sonuç alınamayacağını, öldürmekle solcuları tüketemeyeceklerine dair nasihatlerde bulunmuş biriyim. Öldürülmesine üzüldüm. ‘Pişmanlık tabir etmedi’ laflarını ciddiye almıyorum. Kime tabir edeceğim pişmanlığımı…Varıp da öldürülmüş bir adamın çocuklarına diz çöküp ‘özür dileriz’ mi diyecektim? O vakit ben cürmü kabullenmiş olurum lakin üzüldüğümü söz edebilirim. Üzüldüm nitekim de. Vefatına üzüldüm. Yanında temiz biri de öldürüldü. Zeki Tekiner, bugünün tabiriyle yerli ve ulusal insandır. O denli Marksistliği, sosyalistliği yoktu.’

“Komünist” diyerek silah vermiş

madalyonun oteki yuzu toplumsal medyanin guldugu uygun partili lider cinayete azmettirmekten karar giymis 13 yHbtGUSl

T24‘ten Gökçer Tahincioğlu mevzuya ait bir haberinde Ömer Ay’ın Almanya’dan iade edildikten sonraki savunmasına yer vermişti.

Tahincioğlu’nun aktardığına nazaran Ay, o dönemki savunmasında şunları söyledi:

“MHP’nin Gümrük ve Monopol Bakanı Gün Sazak öldürülmüştü. Gökhan Berbat olarak tanıdığım Uğur Coşkun bana geldi, ‘Ömer abi, bakanımızı vurdular, Uşak’ta liderimiz öldürüldü. Biz de karşılık olarak bir şeyler yapalım’ dedi. Kendisini teskin etmeye, aksiyonun ziyanlı olacağını, hepimize ziyan vereceğini anlatarak vazgeçirmeye çalıştım. Onur Turan olarak tanıdığım Mehmet Onur Miman, bu vazifeye talip görünmüyordu lakin Uğur Coşkun’un ona da tıpkı halde baskı yaptığını sanıyorum. Benim konutumda oldukları bir akşam Uğur Coşkun birebir halde baskıya devam etti. Ben de kendilerine birer adet silah verdim. Kendilerine Zeki Tekiner’in komünist olduğunu söyledim. Sonraki gelişmeleri bilmiyorum. 15 gün kadar sonra dernekte olduğum sırada çocuklar geldiler, polisler derneği bastı ve Tekiner’in öldürüldüğünü öğrendim…

“Silahları Kızılırmak’a attım”

…Kendimi iki gence silah verdiğim için hatalı kabul ediyorum fakat onlardan gelen çok baskı ve isteğe dayanamayıp bu işe girdim. Pişmanım, benim inandığım ülkücülük ve Türk milliyetçiliğiyle bağdaşmayan bu türlü bir harekete istemeyerek de olsa katıldım.

…Sanıkları Kayseri’ye götürüşüm ve silahları alarak Kızılırmak’a atışım asla bir müdafaa, hata kanıtlarını yok etme, sanıkları kanundan kaçırma gayesi taşımıyordu. Silahları atmakla ve kendilerine bir grup tavsiyelerde bulunmakla yararlı olacağımı ve caydırıcı rol oynayacağımı düşündüm. Sanıklar, bir gün bana gelerek Nevşehir’de bekara konut vermediklerini, benim aracı olmamı istediklerini söylediler. Ben de meskeni istedim, kiraladık…”

Tahincioğlu, Ay hakkındaki kararın ‘cinayete azmettirme’den kurulduğunu da belirterek mahkemenin gerekçeli kararına da yer vermişti:

‘Karşıt görüşlülere karşı öldürme hareketi yapmakta kararlı olan asli failler [tetikçiler] Uğur Coşkun ve Mehmet Onur Miman’a, Av. Mehmet Zeki Tekiner’i amaç göstererek cürmün işlenmesinden evvel asli failin hata sürece kararını uygulamaya sürüklemiştir”

Kaynak: https://onedio.com/haber/madalyonun-oteki-yuzu-sosyal-medyanin-guldugu-iyi-partili-baskan-cinayete-azmettirmekten-hukum-giymis-1071194

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu