Yazılım

macOS kullanıcıları dikkat: Bu uygulamalar para almadan kapanmıyor!

Apple’ın titiz Uygulama İnceleme sürecine karşın, şirketin App Store‘unda macOS için yeni bir dolandırıcılık eseri tespit edildi. Kelam konusu uygulamar yüklendikten sonra ekranınızada kilitleniyor. Aylık abonelik satın alınmadan çıkış yapılamayan uygulamalar birçok kullanıcıyı mağdur etmiş durumda. Her uygulamayı süzgeçten geçiren Apple‘ın bu tıp uygulamaları gözden kaçırması ise büyük tartışma yarattı.

Uygulamalar, macOS kullanıcılarını aylık aboneliğe zorluyor!

macOS’ta yer alan My Metronom isimli fidye uygulama kullanıcılarını aylık 9,99 ABD doları abonelik ödemeye zorluyor. Uygulama abonelik tamamlanana kadar menü çubuğunu yahut klavye kısayollarının kullanılmasının önüne geçiyor.

macos kullanicilari dikkat bu uygulamalar para almadan kapanmiyor 0 C5SYQW7i

Uzmanlar, My Metronome‘un gerisindeki geliştiricinin bu tekniği geliştirmek için yıllardır çeşitli teknikler denediğini düşünüyor. Gelen şikayetlerin akabinde My Metronom App Store’dan kaldırılmış olsa da birebir geliştirici tarafından sunulan diğer uygulamalar da mevcut. Kullanıcılarından adeta ‘fidye’ isteyen Music Paradise, Groove Vibes isimli bir uygulamaya da sahip.

Bu uygulamaları test eden uzmanlar, uygulamaların kullanıcılarını bir abonelik paneli ile karşıladığını belirtiyor. Music Paradise Player uygulamasıyla birlikte şirketin öbür iki uygulaması menü çubuğundaki kapatma seçeneğini gizleyerek kullanıcıların çıkış yapmasının önüne geçiyor. Bunun yanı sıra Groove Vibes tarafından geliştirilen başka üç uygulama ise kullanıcıların menü çubuğunu kullanarak yahut Command+Q tuşlarına basarak çıkmalarına müsaade verdiği görüldü.

macos kullanicilari dikkat bu uygulamalar para almadan kapanmiyor 1

Fidye yazılımlarının tersine, kelam konusu uygulamalar kullanıcıları belgelerini kilitlemiyor. Bunun yerine kullanıcıların uygulamaları kolaylıkla kapatmasını engelliyor, böylelikle beşerler dolandırıcıların oyununa düşüp abonelik için ödeme yapıyorlar.

Şaşırtan bir formda, tüm bu dolandırıcılık uygulamaları Apple‘ın Uygulama İnceleme sürecinden geçmiş görünüyor. Apple, bunun üzere dolandırıcı uygulamalara karşı App Store‘a “Sorun Bildir” butonu eklemiş durumda.

Pekala siz macOS‘larda yer alan bu dolandırıcı uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/macos-kullanicilari-dikkat-bu-uygulamalar-para-almadan-kapanmiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu