Oyun

LoL’de Gangplank CT (Counter), Tüm Yetenekleri, Özellikleri

Üst koridorun en kendine has karakterlerinden biri olan Gangplank, oynaması ve öğrenmesi biraz vakit alan karakterlerden bir tanesi. Birçok karakterin kendine has bir zorluğu olsa da Gangplank bu bahiste muhaliflerine nazaran bir tık daha zorluk konusunda ön planda oluyor. İşin sonunda deneyim herşeyin tahlili ama yinede bunu belirtmek gerekiyor. Gangplank sıkıntı olmasına rağmen öğrenildiğinde en çok keyif veren ve insanı tatmin eden karakterlerden bir tanesi.

Hasar konusunda her vakit insanı şaşırtmayı başaran Gangplank, gerçek oynayan bir oyuncunun elinde adeta bir terminatore dönebiliyor. Bilhassa oyunun geç safhalarında kendi hasarının çok yüksek olmasının yanı sıra barut fıçılarının sahip olduğu absürt hasar katiyetle her gördüğünde insanı şaşırtmayı başaran cinsten bir görünüme sebep oluyor. Gangkplank ile ilgili ayrıntıları verdiğimizde nazaran artık korsan dostumuzun CT’lerini (Counter), yeteneklerini, güçlü ve zayıf özelliklerini inceleyebiliriz.

lolde gangplank ct counter tum yetenekleri ozellikleri 0 DLNDlGDa

Gangplank CT’leri, Gangplank’e karşı güçlü olan counterları:

 • Quinn
 • Riven
 • Malphite
 • Cho’Gath
 • Rumble

Gangplank, bilhassa oyunun erken safhalarında gelişmek için bol bol minyon kesmeye muhtaçlık duyduğu için bir ekip badireler yaşayabiliyor. Karakterin oynanış tarzı biraz daha orta menzile yönelik olsa da, direkt menzilli karakterler hala kendisine bela olabiliyor. Bunun yanı sıra Rumble yahut Riven üzere 1’e1 savaşlarda ve erken safhada güçlü olan karakterler Gangplank’in koridor safhasında zorlanmasına sebep olabiliyor. Birkaç eşya aldıktan sonra ve oyun erken safhadan çıkmaya başladıktan sonra bu durumlar değişiyor olsa da, erken safhada olan olaylar aşağı üst bu formda.

Okyanus Şeytanı Gangplank’in tüm yetenekleri:

lolde gangplank ct counter tum yetenekleri ozellikleri 1 HqIf6NOa

 • Pasif / Ateşle İmtihan: Gangplank’in yakın dövüş saldırısı birkaç saniyede bir rakibi ateşe verir.
 • Q / Çakaralmaz: Maksada ateş eder, katledilen her rakip ünite başına altın yağmalar.
 • W / İskorbüte Deva: Turunç yiyerek kitle denetim tesirlerini tedavi eder ve can yeniler.
 • E / Barut Fıçısı: Gangplank gaye pozisyonda bir barut fıçısı ortaya çıkarır. Saldırdığında patlayarak akının verdiği hasarı bölge içinde kalan rakiplere yayar ve onları yavaşlatır.
 • R / Top Salvosu: Gangplank gemisine gönderdiği işaretle bir bölgeyi bombardımana tutarak rakipleri yavaşlatır ve onlara hasar verir.

Bilgewater Korsanı Gangplank’in güçlü ve zayıf özellikleri:

lolde gangplank ct counter tum yetenekleri ozellikleri 2 ybi9b2Jj

Gangplank’in güçlü özellikleri:

 • Bilhassa barut fıçılarının gücü ile birlikte koridorunu çok süratli bir biçimde ittirebilmesi
 • W yeteneğindeki portakalın getirisi ile birlikte kritik durumlardaki kitle denetimleri bozup savaştan kaçabilmesi
 • Ulti yeteneğini harita genelinde istediği bir formda kullanıp grubuna takviye çıkabilmesi yahut rakipleri öldürebilmesi

Gangplank, oyun genelinde barut fıçılarının da gücünü kullanarak koridorunu çok süratli bir biçimde ittirebiliyor. Doğal ki anlık hasarının çok yüksek olması da bu duruma sebep olan etkenlerden bir tanesi. W yeteneği kendisine belli bir ölçüde can basmasının yanı sıra, kitle denetimleri bozmak üzere güçlü bir özelliğe sahip olduğu için en kritik durumlarda imdadınıza koşup sizi içinde bulunduğunuz sıkıntı durumdan kurtarabiliyor. Ulti yeteneğinin ise belirli bir menzil kısıtlaması olmadığı için haritanın istediği bir kısmında kullanıp ekip arkadaşlarına yardım ederek asist alabiliyor yahut direkt rakiplerin ölmesini de sağlayabiliyor.

Gangplank’in zayıf özellikleri:

 • Menzilli karakterlerin kendi inançlı bölgeleri içerisinden Gangplank’e saldırabilmeleri
 • Erken safhada çok baskın olan karakterlerin koridor safhasında sorun çıkarması
 • W yeteneği epey güçlü olmasına karşın defansif açıdan yahut hareketlilik açısından öbür bir opsiyona sahip olmaması

Ne kadar orta menzilde oynama potansiyeline sahip olsa da, Gangplank özünde yakın dövüş karakteri olduğu için menzilli karakterlerin sahip oldukları inançlı bölge her vakit için bir sorun yaratabiliyor. Bilhassa kendi menzillerini müdafaayı başaran karakterler Gangplank için en büyük sorunu oluşturan faktörler. Koridor safhasında oyunun erken dakikalarında baskın olma potansiyeli taşıyan karakterler ise Gangplank için oluşan meselelerden bir diğeri. Bilhassa minyon kesme konusunda sorun yaşarsa Gangplank’in oyunu düşünceye girebiliyor. W yeteneğinin kitle denetimi kaldırma üzere güçlü bir özelliği olmasına rağmen, karakterin defansif açıdan kullanabileceği diğer bir opsiyonu yok. Hareketlilik açısından da çok uygun bir durumda olmadığı için daima olarak gelen baskınlar bazen yorucu olabiliyor.

LoL’de Gangplank nasıl oynanır?

lolde gangplank ct counter tum yetenekleri ozellikleri 3 ycO8weTB

 • W yeteneğiniz savaşın gidişatını belirleyen bir faktör olabiliyor. Dikkatli kullanmanızda yarar var
 • Barut fıçılarını birbirine bağlayarak beklenmedik bir hasar çıkarmak güç olmasına rağmen epeyce güçlü bir hücum biçimi
 • Harita genelini takip etmenizde yarar var. Böylece ulti yeteneğiniz için gerçek konum bulabilirsiniz

W yeteneğiniz savaşın gidişatını belirleyen kesin bir faktör olabiliyor. Bilhassa karşınızda kitle denetime yönelik bir karakter var ise, W yeteneğinizi kullanmanızı fırsat kollayacaktır. Bu yüzden rastgele vakitlerde kullanmaktan çok gerektiğinde kullanın. Barut fıçılarını birbirine bağlayıp zincirleme bir akın yapmanız hayli yüksek ve beklenmedik bir hasara sebep olacaktır. Yapması sıkıntı olsa da hayli efektif bir akın biçimi. Harita genelini takip etmenizde yarar var. Ulti yeteneğiniz haritanın rastgele bir yerindeki grup arkadaşınıza yardım edebilir. Nerede, ne vakit ne olacağını bilemezsiniz.

Gangplank’e karşı nasıl oynanır, Gangplank nasıl yenilir?

lolde gangplank ct counter tum yetenekleri ozellikleri 4 B1GfHrZV

 • Gangplank’in barut fıçıları zincirleme akın konusunda epeyce güçlü lakin bunun önüne geçilebilir
 • Elinizden geldiğince W yeteneğini kullanmasını fırsat bilin ve o açıklıkta saldırın
 • Gangplank Q yeteneği ile daima uzaktan saldırma ve dürtme potansiyeli taşıyor buna karşı dikkatli olun

Gangplank’in barut fıçıları anlık ve beklenmedik hasar konusunda epey güçlü bir yetenek. Ancak bu fıçılara Gangplank’ten evvel vurabilirseniz fıçılar patlamayacaktır. Bu yüzden kaçma talihiniz hiç yoksa fıçıların patlamasına mani olmaya çalışın. Gangplank’in W yeteneği en en son ve tek defansif yeteneği olduğu için bu yeteneği kullandığı ortadaki açıklığı güzel değerlendirin ve kitle denetim yetenekleriniz var ise bu vakte saklamayı tercih edin. Gangplank Q yeteneği ile daima uzaktan saldırma ve dürtme potansiyeline sahip. Bu yüzden çok uzun müddet savaşmadan bir koridor geçirmeniz aleyhinize olabilir.

League of Legends karakterlerinden Bilgewater korsanı Gangplank, bu yazımızın konusu oldu. Gangplank’in CT’lerini, yeteneklerini, güçlü ve zayıf özelliklerini elimizden geldiğince inceleyip kendi nacizane fikirlerimizide bu incelemeler aracılığıyla belirttik. Pekala sizin favori LoL şampiyonunuz hangisi? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizler ile paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.webtekno.com/gangplank-ct-yetenekleri-ozellikleri-h122680.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu