Gündem

Kuzey İrlanda’daki Seçimi, İngiltere’den Ayrılığı Savunan Sinn Fein Kazandı

Kuzey İrlanda’daki parlamento seçimlerini İngiltere’den ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmeyi savunan Sinn Fein kazandı.

kuzey irlandadaki secimi ingiltereden ayriligi savunan sinn fein kazandi 0 aAO6cE5I

Fotoğraf: Reuters

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (İRA) siyasi kanadı olduğu bedellendirilen Sinn Fein, parlamentoda 27 sandalyeye elde ederken, karşı görüşteki Demokratik Birlik Partisi (DUP) 24’te kaldı.

Hem Protestanlar hem Katoliklerden oluşan İttifak Partisi 17, öbür bir birlik yanlısı parti olan Ulster Birlikçi Parti (UUP) 9 ve Toplumsal Demokrat ve İşçi Partisi de (SDLP) 7 sandalye kazandı.

Bu sonuçla bölgenin 100 yıllık tarihinde birinci sefer İrlanda milliyetçisi bir parti, seçimde birinci sırayı alarak Başbakan çıkarma bahtını elde etti. Lakin Kuzey İrlanda’ya özel yetki paylaşımı muahedesine nazaran, birinci ve ikinci partilerin bölgeyi birlikte yönetmesi gerekiyor.

DUP, Sinn Fein’in Kuzey İrlanda’daki başkanı Michelle O’Neill’in başbakan olması durumunda başbakan yardımcılığı için rastgele bir isim önermeyeceğini bildirdi. Bu türlü bir durumda bölgede rastgele bir hükümet kurulması mümkün olmayacak.

“Yeni bir çağı başlattı”

kuzey irlandadaki secimi ingiltereden ayriligi savunan sinn fein kazandi 1 iad4yyzi

Fotoğraf: Reuters

O’Neill’in, yaptığı konuşmada, zaferin ‘çok kıymetli bir değişim anını temsil ettiğini’ söyledi.

O’Neill, sonucun, ‘toplumdaki bağlantıları adalet, eşitlik ve toplumsal adalet temelinde tekrar tasavvur etme fırsatı sunan yeni bir çağı başlattığını’ kaydetti.

DUP başkanı Jeffrey Donaldson ise parlamentoda ikinci sıraya düşseler de tıpkı görüşteki UUP ile birlikte birlik yanlıların hala pozisyonlarını koruduğunu söyledi.

Donaldson, ‘Birlik yanlıları güçlü olmayı sürdürüyor. Meclis’teki en büyük tahsis bizde’ dedi.

DUP başkanı, idaresi Sinn Fein’e devredip devretmeyeceklerine ait bir soru üzerine ‘Parti yetkilileri bir ortaya gelecek, Hükümetin yapması gerekenleri elde etmek için ne yapmamız gerektiğini düşüneceğiz, kararımı önümüzdeki hafta başlarında netleştireceğim.’ diye konuştu.

İki tarafın, Brexit’in modülü olan ve bölgeyi Birleşik Krallık’ın geri kalanından farklı olarak AB ile Gümrük Birliği içinde tutan Kuzey İrlanda Protokolü konusundaki görüş ayrılıkları da dikkate alındığında muhtemel bir idare krizinin, daha derin uyuşmazlıklara yol açmasından telaş ediliyor.

Sinn Fein, İngiltere’den ayrılarak AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile birleşilmesini savunuyor. Partinin Başbakanlığı ele geçirmesinin, İrlanda birliği konusunda bir referandum mümkünlüğünü artıracağı bedellendiriliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kuzey-irlanda-daki-secimi-ingiltere-den-ayriligi-savunan-sinn-fein-kazandi-1066119

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu