Gündem

Kuzey Irak’ta Büyük Operasyon: Pençe Kilit Harekatı Başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın kuzeyinde yeni bir harekat başlattı. Hem karadan hem havadan başlatılan ‘Pençe-Kilit Operasyonu’na ait birinci açıklama Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Akar, ‘Hava ögeleriyle desteklenen komandolar karadan sızarak, bölgeye intikal etti. Topçu ögelerimiz da amaçları tam isabetle vurdu’ dedi. Ulusal Savunma Bakanı; Birinci safhada belirlenen gayelerin ele geçirildiğini belirtti.

kuzey irakta buyuk operasyon pence kilit harekati basladi 0

Irak’ın kuzeyindeki terör amaçlarına yönelik düzenlenen hava harekatına ait brifing verilen Bakan Akar, daha sonra Muharip Hava Kuvveti Harekat Merkezi ile görüntü konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Hava harekatındaki son duruma ait bilgi alan Akar, ‘Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör hücumlarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak gayesiyle terör amaçlarına yönelik kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece prestijiyle Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır.’ diye konuştu.

Operasyon kapsamında terör örgütüne ilişkin maksatların ağır ateş altına alındığını belirten Akar, şunları söyledi:

“Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist amaçları evvel hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ilişkin barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile kelamda karargahlardan oluşan amaçları muvaffakiyetle vurdu. Fırtına, ÇNRA ve öbür topçu ögelerimiz tarafından da belirlenen gayeler ağır halde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava atak harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı biçimde muvaffakiyetle devam ediyor. Birinci safhada belirlenen maksatlar ele geçirildi.’

“Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde”

kuzey irakta buyuk operasyon pence kilit harekati basladi 1 vTHK5Rrz

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ögelerinin vazife aldığı harekatı Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden takip ettiklerini tabir eden Akar, şunları kaydetti:

‘Harekatla ilgili planlama safhasından itibaren ayrıntılı bir çalışma yaptık. Mehmetçiğimiz asil milletimizin sevgisinden, itimadından ve duasından aldığı ilhamla kumandanlarının buyruk ve komutasında çalışmalarını büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürütüyor. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da kendisine verilen vazifeleri başaracağından kuşkumuz yok. İnşallah bu harekat da planlandığı halde muvaffakiyetle tamamlanacak. Sonuç olarak 40 yıldan beri ülkemizin başına musallat olan terör belasından asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar çabamız devam edecek. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Terör örgütünün bir çöküş süreci içinde olduğunu görüyoruz. Bu ortada tüm bu faaliyetlerimiz dost ve kardeş Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir halde gerçekleşiyor. Tekrar söz etmek isterim ki bizim tek amacımız teröristlerdir. Sivillerin, etrafın, kültürel ve dini yapıların ziyan görmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.’

MSB: “Terör örgütüne ağır darbe indirildi”

kuzey irakta buyuk operasyon pence kilit harekati basladi 2 RZr5CGtt

MSB’den yapılan açıklamada da, operasyon öncesinde terör örgütüne ilişkin amaçların hava harekatı ile ateş altına alındığı, hava atak harekatı öncesinde bölgede konuşlu Fırtına, ÇNRA ve öbür topçu ögeleri tarafından da belirlenen amaçların ağır biçimde ateş altına alınarak tam isabetle vurulduğu aktarıldı.

Açıklamada, hava kuvvetleri, ateş dayanak vasıtaları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen komandolar ve özel kuvvet ögelerinin karadan sızdığı ve hava hamle harekatı ile bölgeye intikal ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

‘Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek icra edilen bu harekatta, azami oranda yerli ve ulusal mühimmat kullanılarak terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır darbe indirilmiştir. Harekat sırasında sivillerin, tarihi ve kültürel varlıklar ile etrafın ziyan görmemesi için her türlü önlem alınmıştır. Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirilen bu operasyonda yalnızca teröristler maksat alınmaktadır. Asil milletimizin bağrından çıkan TSK tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle çabaya en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/kuzey-irak-ta-buyuk-operasyon-pence-kilit-harekati-basladi-1061981

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu