Teknoloji Haberleri

Kurtulanlar Anlatıyor! Instagram, Twitter ve TikTok’u Sildikten Sonra Hayatlarında Neler Değişmiş?

Toplumsal medya kullanmayı bırakmak günümüzde yapılabilecek en mert hareketlerden biri olabilir. Bir çoğumuz her gün lanet olsun diyerek Instagram, Twitter, TikTok vs. üzere uygulamaları silmek istiyoruz. Lakin bunu yapabilen şahısların sayısı her geçen gün artıyor. Bu adımı atan bireyler hayatlarında nelerin değiştiğini anlatıyor. Onlar kulak kabartıyoruz.

Sizin de aklınızdan en az bir sefer “Sileceğim bütün toplumsal medya uygulamalarını” fikri muhakkak geçmiştir.

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 0 QaOM747Y

Ne yazık ki bu kanıyı aksiyona geçirme konusunda çok azımız başarılı oluyor. Kimilerimiz kısa müddetli olarak silse de bağımlılar üzere tekrar yükleyip kaldığımız yerden devam ediyoruz. Zira toplumsal medya artık eskisi üzere toplumsallaşmak için az kullanılan bir araç değil tersine toplumsallaşmanın en değerli ögesi haline geldi.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla platformda “Twitter’a veda etmeyi düşünüyorum” telaffuzları çoğaldı.

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 1 yFiRpzeG

Ama bu yeni bir telaffuz değil zira daha öncesinde Facebook’u siliyoruz, Instagram’dan kurtuluyoruz üzere akımlar gündeme gelmişti. 

2021 bilgilerine nazaran ABD’de nüfusun yüzde 70’i en az bir toplumsal medya platformu kullanmakta. Bu oran beş yıldır neredeyse birebir kalmış.

Facebook, Şubat 2022’de yayınladığı bir raporla 10 yılı aşkın bir mühlet sonra birinci kere günlük etkin kullanıcı sayısında düşüş yaşadı.

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 2 7wayv8wg

Çevrimiçi bir terapi şirketi olan Talkspace’in klinik yöneticilerinden Kate Rosenblatt, “Bunlar, insanları toplumsal medyada ne kadar vakit harcamak istediklerini düşünmeye itiyor” tabirlerini kullanmakta. Twitter, Facebook ve Instagram’dan ayrılan pek çok kişi daha memnun olduklarını söylüyor lakin kimi şeyleri özlediklerini de lisana getiriyorlar.

28 yaşındaki sanatçı Kimberly Katiti, faal kullandığı uygulamaları daima denetim etme alışkanlığının kısa bir müddette yok olduğunu söylüyor.

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 3 CW3JsmNq

“Twitter’da gördüğüm olumsuz görseller ve çatışma sarmallarına o kadar kapılmıştım ki, ayrıldığımda kas hafızam uygulamayı açmamı ve kaydırmaya başlamamı söylüyordu. Bir hafta içinde bunu aştım.”

Florida’da yaşayan 34 yaşındaki pazarlamacı Christopher Britton, “Twitter’a 2008’de farklı ve daha yeni bir irtibat usulü olduğu için girdim” diyor.

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 4 63aLvmyQ

Bilgilenmek için farklı kaynaklara başvurduğunu söyleyen Britton, “Mesajlaşma uygulamaları, tanıdığım beşerlerle irtibat kurarken kâfi oluyor” diye konuşuyor.

Facebook ve Instagram’da sayfalar ve kümeler yönetecek kadar faal bir kullanıcı olan Kristen Womack, 2016’da Facebook’tan 2020’de ise Instagram’dan ayrılmış ve neredeyse hiç kimse bunu fark etmemiş:

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 5 OzFDWrZr

“Tek bir kişi bile ‘Vay canına, artık seni Facebook yahut Instagram’da görmüyorum’ demedi.”

Los Angeles’ta yaşayan 42 yaşındaki proje yöneticisi Verlin Campbell ise doğum günlerinden örnek veriyor:

kurtulanlar anlatiyor instagram twitter ve tiktoku sildikten sonra hayatlarinda neler degismis 6 6ADOvpmv

quasa.io

“Doğum günümde Facebook’ta rastgele 300 bireyden yorum gelirdi. Artık etkileşimlerim daha gerçek. Doğum günümde 20 kişi bana ileti attı. Bununla daha memnunum.”

Kaynak: https://onedio.com/haber/kurtulanlar-anlatiyor-instagram-twitter-ve-tiktok-u-sildikten-sonra-hayatlarinda-neler-degismis-1065200

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu