Sosyal Medya

Kullanıcılar şokta! TikTok bilgi paylaştığını itiraf etti

ABD’li siyasetçilerin bir müddettir tartışma konusu haline getirdiği TikTok, data paylaşımı ile ilgili kıymetli itiraflarda bulundu. TikTok tarafından ABD Senatosu’na gönderilen bir mektupta, Çin’deki çalışanların “belirli şartlar altında” bilgileri incelediği belirtildi.

TikTok: Çinli çalışanlar ABD’li kullanıcıların datalarına erişebilir

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bir tez sonucunda TikTok’un ABD’deki kullanıcı datalarını Çin ile paylaştığı belirtilmişti. Çin’deki ByteDance çalışanlarının (TikTok’un sahibi) ABD’li kullanıcılara ilişkin datalara erişebildiği argümanı gündemi karıştırmayı başarmıştı. Kısa görüntü platformu, ABD Senatosu’na yeni bir bilgilendirmede bulundu.

kullanicilar sokta tiktok bilgi paylastigini itiraf etti 0 N3kNPys9

Çin merkezli çalışanlar da dahil olmak üzere ABD dışındaki çalışanların datalara erişim hakkı olabileceği ortaya çıktı. Ama TikTok CEO’su Shou Zi Chew tarafından yazılan mektuba nazaran, çalışanların dataları incelemeden evvel ABD’deki güvenlik takımının denetiminden geçmesi gerekiyor.

ABD dışındaki ByteDance çalışanlarının datalara erişim hakkı olsa da, TikTok hayli güçlü bir data sınıflandırma sistemi ve onay sürecine sahip olduklarını söyledi. Yani Çin’deki çalışanların bilgileri incelemesi için ABD’deki denetim merkezinden onay alması gerekiyor.

Çin merkezli çalışanlar da dahil olmak üzere ABD dışındaki çalışanlar, ABD merkezli güvenlik takımımız tarafından denetlenen bir dizi sağlam siber güvenlik denetimine ve yetkilendirme onay protokolüne tabi olarak TikTok ABD kullanıcı bilgilerine erişebilir.

kullanicilar sokta tiktok bilgi paylastigini itiraf etti 1 YaDOW5La

Bir mühlet evvel TikTok’un App Store ve Play Store’dan kaldırılması için Apple ve Google ile irtibata geçildi. ABD’li kullanıcıları tehlikeye attığı belirtilen uygulamanın, hala tüm dünyada kullanılabilir olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Siz TikTok data paylaşımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/kullanicilar-sokta-tiktok-veri-paylastigini-itiraf-etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu