Sosyal Medya

Küçük çocuğun TikTok harcamaları, ailenin kabusu oldu!

İngiltere’de bir baba, 10 yaşındaki kızının TikTok’ta yaptığı yüklü ölçüdeki harcama nedeniyle maddi derde düştü. Telegraph’ın haberine nazaran, otizm hastası olduğu belirtilen çocuğa babası Noel ikramı olarak iPhone almıştı.

Çocuk telefonu kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra mail adresine bir fatura geldiğini söyleyen baba, 2.012 sterlin (yaklaşık 40 bin TL) bedelinde jeton satın alındığını fark etti. Telegraph’a gönderdiği mektupta “10 yaşındaki kızım, bir TikTok dansçısının kurbanı oldu” tabirini kullanırken, Apple’dan iade talep ettiğini açıkladı.

Apple para iadesi talebini reddetti

Apple’ın İrlanda’daki ofisi dahil ulaşabildiği her departmanıyla irtibata geçip para iadesi almaya çalışan bahtsız adam başlangıçta başarılı olamadı. Müşteri hizmetlerinden de randuman alamayan baba, “Apple’ın hesabımda gerçekleşen kuşkulu ödemeleri engelleyememesi beni hayal kırıklığına uğrattı” diyerek serzenişte bulundu.

kucuk cocugun tiktok harcamalari ailenin kabusu oldu 0 2qDmvsY6

iPhone’larda ebeveyn denetimi etkinleştirildiğinde, çocuğun anne yahut babanın müsaadesi olmadan satın alım yapması engellenebiliyor. Lakin bu olayda babanın 10 yaşındaki kızına verdiği telefonda ebeveyn denetiminin etkin olmadığı ve bu nedenle TikTok’ta yapılan harcamanın Apple tarafından engellenemediği belirtiliyor.

TikTok’un müdahalesiyle sorun tahlile kavuştu

Baba Apple’dan olumsuz yanıt alınca, 2.012 sterlin pahasındaki jetonun satın alındığı hesap üzerinden TikTok ile bağlantıya geçti. Toplumsal medya şirketi, 4 milyon takipçiye sahip olan yayıncının hesabını incelemeye aldı ve rastgele bir topluluk kuralını ihlal etmediğini belirledi.

Bu karşılık da babayı tatmin etmedi. TikTok idaresi yayıncıyı tekrar incelemeye aldı ve bunun sonucunda, platformun sahtekarlık ve dolandırıcılığa ait kurallarına muhalif davrandığını tespit etti. Bunun üzerine Apple, küçük kızın babasına geri ödeme yapmayı kabul etti ve ebeveyn denetimini kullanması gerektiğini hatırlattı.

Emsal bir olay geçen sene Kuzey Galler’da meydana gelmişti. İngiliz bir aile, oğlunun bir oyuna yatırdığı 1.300 sterlinin yalnızca 207 sterlinini iade alabildi. Baba, geri kalanını ödeyebilmek içinse otomobilini satmak zorunda kaldı.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/kucuk-cocugun-tiktok-harcamalari-ailenin-kabusu-oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu