Kripto Para

Kripto Sanayisinin Karnesi 2022 Yılında Zayıf!

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) raporunda, kripto sanayisinin geçtiğimiz yıl yaşanan iki büyük çöküşün akabinde 650 milyar dolardan fazla kaybettiği tabir edildi.

BIS tarafından hazırlanan raporda, FTX’in iflas etmesiyle ve Terra krizinin tesiriyle milyarlarca dolarlık düşüşlere maruz kalan kripto sanayisi irdelendi. BIS, bu iki büyük çöküşün akabinde, 2022 yılında kripto sanayisinin 650 milyar dolardan fazla kaybettiğini bildirdi. Yalnızca FTX’in iflasında, bir milyondan fazla kripto yatırımcısı olumsuz manada etkilenmişti.

Kripto Sanayisi Geçen Yıl 650 Milyar Dolardan Fazla Kaybetti

BIS, “Kripto Şokları ve Perakende Kayıpları” başlıklı bir rapor yayınladı. Bu rapor, kripto sanayisindeki genel hareketliliği irdeledi. Raporda, skandallar sırasında ve sonrasında alım satım davranışları, yararlar ve kayıplar ve kripto piyasası karışıklığının daha geniş finansal sistemdeki tesirleri açıklandı.

2022 yılına damga vuran FTX ve Terra çöküşleri, kripto sanayisine 650 milyar dolardan fazla bir kaybı ve milyonlarca mağdur yatırımcıyı ortaya çıkardı.

BIS’e göre, Mayıs ayında 40 milyar dolarlık Terra ekosisteminin çökmesi, piyasadan 450 milyar dolardan fazla parayı buharlaştırdı. Yaklaşık altı ay sonra gerçekleşen FTX iflası da piyasadan 200 milyar dolardan fazla parayı buharlaştırdı.

BIS ayrıyeten, geçen yıl kripto ticaret platformunda kullanıcıların günlük etkinliğindeki artışa dikkat çekti. BIS’e nazaran yatırımcılar, daha dikkatli ve temkinli hareket etti.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/kripto-endustrisinin-karnesi-2022-yilinda-zayif/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu