Gündem

Kripto reklamı, Kim Kardashian’a 1,3 milyon dolar para cezasına mal oldu!

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ), EthereumMax (EMAX) tarafından sunulan bir kripto para biriminin sosyal medya tanıtımı için Amerikalı sosyetik Kim Kardashian’ı suçladı.

Kripto reklamı, Kim Kardashian’a 1,3 milyon dolar para cezasına mal oldu!

SEC, 3 Ekim’de yaptığı açıklamada, Kardashian’ın tartışmalara yol açan bir kripto olan EMAX’ı tanıtmak için aldığı ödemeyi açıklamadığını belirtti.

Bununla birlikte, her iki taraf da davayı çözmeyi kabul etti, ünlü 1,26 milyon dolar ceza, tazminat ve faiz ödedi ve soruşturmalar devam ederken SEC ile işbirliği yapmayı kabul etti.

Açıklamada, Kardashian’ın kendisine yönelik suçlamaları kabul etmediği veya reddetmediği belirtildi. Para cezasının bir kısmı, yaklaşık 260.000 ABD Doları ve ön yargı faizi ve 1.000.000 ABD Doları cezayı içeriyordu.

kripto reklami kim kardashiana 13 milyon dolar para cezasina mal oldu 0 kZJHLZrj

Kripto tanıtımı yasaklandı

Bu durumda SEC, Kardashian’a Instagram hesabında EMAX tokenleri hakkında bir gönderi yayınlaması için 250.000 dolar ödendiğini belirledi. Ayrıca önümüzdeki üç yıl boyunca herhangi bir kripto projesini tanıtması engellendi.

“Bu vaka, ünlülerin veya etkileyicilerin kripto varlık menkul kıymetleri de dahil olmak üzere yatırım fırsatlarını desteklediğinde, bu yatırım ürünlerinin tüm yatırımcılar için doğru olduğu anlamına gelmediğini hatırlatıyor. SEC Başkanı Gary Gensler, yatırımcıları bir yatırımın potansiyel risklerini ve fırsatlarını kendi finansal hedefleri ışığında değerlendirmeye teşvik ediyoruz” dedi.

Sanıkların, yatırımcıları varlıkla nasıl ilişki kuracakları konusunda yönlendiren EthereumMax web sitesine bir bağlantı paylaştığı söyleniyor.

Kardashian’a dava

SEC suçlamaları, Kardashian’a sahte bir kripto para birimi olarak adlandırılan şeyde EMAX’ı teşvik ettiği için dava açılmasının ardından geldi. Dava Floyd Mayweather Jr ve Paul Pierce gibi ünlüleri de hedef aldı.

Şikayet, “Davalılar, Şirketin [EMAX] beklentilerini ve yatırımcıların EMAX Tokenlerinin olumlu ‘belirteçleri’ nedeniyle önemli getiriler elde etme kabiliyetini öne sürdüler” dedi.

Başka bir yerde, İngiltere düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi, Kardashian’ı yatırımcıları riske atma potansiyeli olan kripto projelerini teşvik ettiği için eleştirdi.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/kripto-reklami-kim-kardashiana-13-milyon-dolar-para-cezasina-mal-oldu-633b36d4c8b31f17a2325441

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu