Kripto Para

Kripto Borsası Uniswap, Kullanıcısı Tarafından Dava Edildi

Kripto para piyasası şu günlerde sıklıkla dolandırıcılık ve kara para aklama üzere haberlerle gündeme geliyor. Bu da piyasadaki kullanıcıları huzursuz etmekle birlikte, kimi platformlarda da kesintiler yaşanmasına sebep olabiliyor. ABD’li bir kullanıcı da yasa dışı süreçler yapıldığını sav ettiği borsa şirketine dava açtı.

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’a şirketin kurucusu ve yatırımcılarının da isminin geçtiği 68 sayfalık dava evrakında epey enteresan suçlamalarda bulunuldu. ABD’li Nassa Risley tarafından açılan davanın ayrıntılarını ve suçlamaları gelin birlikte inceleyelim.

Yatırım yaptığı tokenların yapay olarak düşürüldüğünü sav etti

kripto borsasi uniswap kullanicisi tarafindan dava edildi 0 GUONuOyZ

Nassa Risley isimli kullanıcı uzun bir müddettir kripto piyasasıyla ilgileniyor ve Uniswap üzerinden alım – satımlar gerçekleştiriyordu. Fakat fark ettiği kimi durumlar, onu şirkete dava açmaya itti. Risley, geçtiğimiz günlerde EthereumMax, Bezoge Earth, Matrix Samurai, Alphawolf, Finance, Rocket Bunny ve Boombay.io tokenlarına toplam 10.400 dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Fakat bu yatırımı yapmasından kısa bir mühlet sonra tokenlarda büyük bir düşüş gerçekleşti ve Risley, parasının büyük bir kısmını kaybetti. Bunun üzerine, şirketin menkul değerler maddelerine uygun açıklamalar yapmadığını ve tokenların yapay olarak yükseltilip alçaltıldığını söyledi.

Yaşadığı bu olayın akabinde şirkete, kurucu ve yatırımcılarına toplu bir dava açan Risley, şirketin birtakım bireylerin çıkarlarına uygun formda kıymetlerle oynandığını ve bunun kendisi de dahil pek çok kullanıcıyı yüksek ölçüde ziyana uğrattığını açıkladı. Tıpkı vakitte argümanına nazaran Uniswap, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) üye olması gerekirken şimdi üyelik sürecini gerçekleştirmemiş. Merkeziyetsiz bir şirket olduğu için SEC’in bu mevzuda vereceği karar şimdiden büyük bir merak uyandırıyor. SEC Lideri Gary Gensler “Bazı platformların SEC’den lisans almış bireyler üzere hareket ettiğini” söyleyerek Uniswap’in incelenmeye başlandığını açıkladı. Uniswap yetkililerinden ise hususa ait bir açıklama gelmedi.

Kaynak: https://www.webtekno.com/kripto-para-borsasi-uniswap-kullanicisi-tarafindan-dava-edildi-h122842.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu