Kötü amaçlı yazılım tehditleri: Bir milyardan fazla Android risk altında

3 dk


Güvenlik, bir akıllı telefon kullanma deneyiminin anahtar yönlerinden biridir, ancak normalde bir siber saldırının kurbanı oluncaya kadar fark edilmez. Bu yazıda, Android cihazlardaki güvenlik riski hakkında konuşacağız.

1 milyardan fazla Android cihazı risk altında

Tüketim konusunda uzmanlaşmış bir İngiliz şirketi olan Hang? Adlı bir araştırmaya göre, 5 aktif cep telefonundan 2’sinde büyük güvenlik sorunları olacaktır. Resmi Android rakamları göz önüne alındığında, bu rakamın 1 milyar cihazı riske atmasını sağlayacaktır.

Bu çalışma, Android sürüm numaralarını temel olarak kullandı, Google’ın Android’den gelen sürümler için 7.0’dan sonraki güvenlik güncellemelerini sürekli olarak yayınladığı göz önüne alındığında, cep telefonlarının% 42.1’inin güvenlik güncellemeleri almaması veya almaması anlamına geliyor. 2.5 milyar Android kullanıcısında, eski kullanıcılar 1.110 milyon tutarındadır.

Olduğu çalışmada? 5’ten fazla eski telefonu aldılar ve antivirüs testlerinde uzmanlaşmış bir şirket olan AV-Comparatives ile işbirliği yaptılar. Test edilen tüm cep telefonlarında, Joker ve Bluefrag kötü amaçlı yazılımlarıyla saldırı yapmak kolaydı.

Google ile ilgili olarak, sistemi daha modüler hale getiren son yenilikleri olan Project Treble ve Project Mainline’ın önemini vurguladılar. Kullanıcılar farkında olmadan güvenlik iyileştirmeleri alacakları için birçok sorunu çözecek bir şeydir. Ancak, bu gelişmeler Android 8, 9 ve 10 ile geldi ve mevcut kullanıcıların sorununu çözmüyor.

Bazı faydalı güvenlik ipuçları

İndirdiklerinize dikkat edin: bugün en büyük risk faktörü güvenilir olmayan uygulamaların indirilmesidir. Google Play Protect’e sahip olduğumuz kadarıyla, bu filtreler mükemmel değildir ve çoğu durumda gizlice girebilecek uygulamalar vardır. Ayrıca, ücretli uygulamaların çok popüler veya “ücretsiz” sürümlerinin kopyalarına güvenmeyin.

Tıkladığınız yere dikkat edin: kimlik avı saldırıları genellikle e-postaları ve güvenilir sayfaları karanlık bir arka planla çoğaltır ve gerçekten güvenilir değildir.

Son güvenlik güncellemesi iki yaşında veya daha büyük olan bir cep telefonunda önemli bilgilere sahip olmaktan kaçının, hiçbir koşulda kaybetmek istemediğimiz bilgilere sahip olmaktan kaçınmanız önerilir. Ödeme bilgilerine özel vurgu.

Verilerinizi yedekleyin: Bazı saldırılar bilgilerinizi ele geçirme yeteneğine sahiptir (yaygın olarak fidye yazılımı olarak bilinir).
Farklı cihazlarda birkaç yedek bulundurun.

Bir dereceye kadar bir antivirüs kullanabilirsiniz. Her ne kadar genel bir kural olarak bir antivirüsünüzün gerekli olmadığı doğru olsa da. Ancak, güvenlik güncelleştirmelerinde kullanılmayan aygıtlarda yardımcı olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
9 Paylaşım, 80 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir