Sosyal Medya

Koronavirüs Hastalarına Elektronik Bileklik Uygulamasına Geçildi

Yeni koranavirüs önlemleri kapsamında yeni sisteme geçileceği duyurulmuştu. Bu sistem ile birlikte artık COVID-19 teşhisi konmuş ve evde tedavi gören hastaların takibi daha kolay hale gelecek. İlk pilot uygulamanın yapılması için Kırıkkale seçildi ve buradaki koronavirüs hastalarına elektronik bileklik takıldı.

Koronavirüs hastalarına elektronik bileklik programsına geçildi


Geçen hafta düzenlenen HIMSS Eurasia 2020 Sıhhat ve Bilişim Teknolojileri Konferansı’nda meydana çıkan bu kararın sonrasında ilk programlara başlandı. Bu yeni dönemde, Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması’na elektronik bileklik özelliği getiriliyor ve bu şekilde izleme yapılabiliyor. Hem de program üzerinden izolasyon kontroli amacıyla ses ve yüz tarife sistemleri gibi özellikler de geliyor. Elektronik bileklik aracılığı ile sadece izleme değil aynı vakitte ateş ölçümü de yapılacak.

Koronavirüs hastalarının ilk elektronik bileklik tecrübesi de başladı. İlk program pilot il Kırıkkale’de başladı. Bilekliği çıkartan şahıslara ise 3 bin 150 lira cezai prosedür uygulanacak. Tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden COVID-19 pozitif hastaları ve temaslılarına İl Sıhhat Müdürlüğü filyasyon ekibi ya da Valilik kontrol ekibi doğrulusunda elektronik bileklik takılacak.

koronavirus hastalarina elektronik bileklik teknobizdeyiz
Koronavirüs Hastalarına Elektronik Bileklik Uygulamasına Geçildi 3

Koronavirüse yakalanmış yurttaşların ve temaslılarının izolasyon süreci tamamlanana kadar bu bilekliklerini çıkarmamaları amacıyla de caydırıcı bir yaptırım da uygulanıyor. Yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan yurttaşların izolasyon kurallarını ihlal ettikleri amacıyla 3 bin 150 lira para cezası yapılacağı aktarılıyor.

Eğer bileklik bir şekilde kopar ya da zarar görürse bireylerin cezai yaptırım ile karşılaşmaması amacıyla bu hali direkt filyasyon ekibine bildirmesi gerekiyor. Eğer kullanıcı bilekliği çalışamaz duruma getirilmişse TCK’nin 152. maddesi gereğince kamu malına zarar vermekten prosedür yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu