Koronavirüs Günlerinin ‘Yıldız’ı Zoom Ne Kadar Güvenli?

2 dk


Koronavirüs nedeniyle milyonlarca insan evde kalırken çalışanlar arasında uzaktan iletişim platformu Zoom, kullanıcıların gözdesi haline geldi. Peki Zoom uygulaması ne kadar güvenli?

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle milyonlarca çalışan ve öğrenci evlere kapanmak mecburiyetinde kalırken, uzaktan eğitim ve büro programları arasında Zoom, kullanıcıların gözdesi durumuna geldi.

Peki bu kadar rağbet gören Zoom programı ne kadar güvenli? Pek çok uygulamada bulunduğu gibi kullanıcıların verilerini saklı tutuyor mu ve bu verileri diğer şirketlerle de paylaşıyor mu?

Bu tür eleştirilere en çok maruz kalan sosyal medya programı Facebook olmuştu. Zoom’a yöneltilen eleştiri ise, kullanıcıları ile ilgili verileri Facebook ile paylaştığı yönünde.

Zoom hem öğrenciler hem çalışanlar hem işverenler hem de dostluk gruplarının gerektiğince süregelen bir şekilde kullandığı bir uygulamaya dönüşürken, İngiltere hükümetinin de bu programlamayı kullanması dikkatleri çekti.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Zoom büyüdükçe, platformdaki kullanıcıların ve sohbetlerin güvenliğinin ve gizliliğinin sorgulanmasıyla karşılaştı. Bu son endişeler, Motherboard araştırmasına göre, bir kullanıcının iOS programını indirip telefonunda açtığında programın Facebook’la etkileşim kurduğunun meydana çıkmasıyla canlandı.

Zoom programı açıldığında, kullanıcının cihazının modeli, nereden bağlandığı, hangi telefon ağında olduğu ve cihazı tanımlamada kullanılabilen özel bir kod gibi verileri gönderiyor.

Bu tür veri transferi uygulamalarda, bilhassa Facebook’un geliştiriciler amacıyla olan araçlarını kullananlarda, derli toplu olarak gerçekleşir. Fakat geliştiricilerin genelde kullanıcıları saklılık politikalarında bu hususta uyararak bu bulguyu açık duruma getirmesi gerekir.

Zoom’un saklılık politikası, kullanıcılar giriş yaptığında programın Facebook’la etkileşim kurabileceğini söylüyor. Motherboard’un analizinin gösterdiği üzere, saklılık politikası kullanıcının Facebook hesabı olmasa da Facebook’a bilgi gönderildiğinden bahsetmiyor.

Abone Olun


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
8 Paylaşım, 62 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir