Gündem

Konut Fiyatları Türkiye’de İki Kattan Fazla Artarken, Eski Meskeninin Kirası Yüzde 477 Artan Ekonomist Anlatıyor!

Konut fiyatlarındaki artış vatandaştan oburunu endişelendirmezken, yakın süreçte İstanbul önceliğinde yaşanacak konut krizinin de habercisi olarak alarm vermeye devam ediyor. 

Konut fiyatları hazırlanan raporlarda Türkiye çapında yüzde 127 oranında artarken, evvelden emekli olmadan bir mesken bir otomobil alan beyaz yakalı hayat da hayallere hakikat yol alıyor. 

Ekonomist Oğuz Demir ise eski meskeninin kirasını merak edince İstanbul’da sanki yalnızca zenginler ve yabancılar mı yaşayabilecek bir mühlet sonra diye de düşünmedik değil!

2022 yılı birinci çeyreğinde, 225 bin 626 adet ikinci el konut satıldı.

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 0 Dq2Y2QlE

Birinci çeyrekte yapılan toplam konut satışının yüzde 70’ini oluşturan ikinci el satışlar, 2021 yılı son çeyreğine nazaran yüzde 39 oranında geriledi. Geçen yılın birinci çeyreğine nazaran ise yüzde 24 oranında arttı. 

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com iş birliğiyle hazırlanan ‘İkinci El Konut Piyasası Raporu’nda da yılın birinci çeyreğinde, 320 bin 63 adet konut satışı yapıldığı görülürken, 2021 yılı son çeyreğine nazaran yüzde 41 azalan satışlar, geçen yılın birebir devrine nazaran ise yüzde 22 oranında arttı.

Bu periyotta kredili konut satışları, toplam konut satışlarının yüzde 21’ini oluştururken, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 39 azaldı. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ise yüzde 45 oranında arttı.

Yabancılara yapılan konut satışları toplamda 14 bin 344 adet olurken, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 32 oranında azalış, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ise yüzde 45 oranında artış gösterdi.

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 1 G33iuKBQ

BirGün’ün haberine nazaran, 2022 yılı birinci çeyrek sonu prestijiyle Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık yüzde 127 oranında arttı. Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 7 bin 395 TL, ortalama amortisman (geri dönüş) mühleti 19 yıl, ortalama satış mühleti ise 63 gün olduğu görüldü. 

En fazla konut satışı olan 50 vilayet içerisinde en fazla paha artışı olan vilayetler ise Mersin, Aydın ve Antalya olurken, konut fiyatlarının en yüksek olduğu vilayetler ise Muğla, İstanbul ve Aydın olarak belirlendi.

Birinci çeyrekte, konut satışlarının yüzde 18‘i İstanbul’da gerçekleşti. Konut fiyatlarının İstanbul’da bir yılda yüzde 147 oranında arttığı görülürken, ortalama metrekare satış fiyatı 12 bin 102 TL oldu. Konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 116 oranında arttığı Ankara’da ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 352 TL olurken, İzmir’de de ortalama metrekare satış fiyatı 9 bin 448 TL oldu.

En fazla konut satışı yapılan vilayetler içerisinde en fazla stok adedi İstanbul’da olurken, kentte 308 bin 402 adet konut stoku bulunuyor. Ankara’daki konut stoku 156 bin 927 adet, İzmir’deki ise 91 bin 127 adet.

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 2 hQNyJUJQ

En fazla paha artışı olan vilayetler, sırasıyla Mersin, Aydın ve Antalya oldu. Mersin’de konut fiyatlarında yıllık paha atışı yüzde 158, ortalama metrekare satış fiyatı 6 bin 172 TL oldu. Aydın’da konut fiyatları son bir yılda yüzde 153 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı 11 bin 204 TL oldu. Antalya’da ise konut fiyatlarında yıllık bedel artışı yüzde 148 ve ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 861 TL.

“Son periyotta emlak kesimindeki yüksek fiyatların esas birkaç nedeni var”

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 3 vtbZAHwH

Rapora ait kıymetlendirme yapan TÜGEM Lideri Akdoğan, “İkinci el konut satışları, toplam konut satışları içindeki hissesi şimdiye kadarki rekor düzey olan yüzde 70’e ulaştı. Artan fiyatların belirli bir noktada dengelenmesi çok kıymetli. Gerek kiralık gerekse de satılık yeni portföyler için inşaat kesiminde ivmelenmeye gereksinimimiz var” dedi.

Endeksa’dan Görkem Öğüt ise şunları söyledi:

Son devirde emlak bölümündeki yüksek fiyatların esas birkaç nedeni var; pandemi tesiri, döviz kurundaki dalgalanmalar, inşaat maliyetlerinin artması ve konut arzının talebin altında kalması. İnşaat girdi maliyetlerinin artması birinci el konut fiyatlarını yükseltirken, hem talebin ikinci el konuta yönelmesine hem de piyasanın yükselmesi nedeniyle ikinci el konutta fiyat artışına neden olabiliyor. Trendi incelediğimizde, konut piyasasındaki satışlar ikinci el yükte.

10 milyar 475 milyon 887 bin tapu harcı ödendi

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 4 d7t2SkbZ

Toplam satış sayılarına bakıldığında da Türkiye’de yılın birinci dört ayında 995 bin 595 gayrimenkul satılırken, bu süreçlerde 10 milyar 475 milyon 887 bin lira tapu harcı ödendi. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden verilen bilgiye nazaran, nisan ayında tapu süreç sayısı, bir evvelki aya nazaran yüzde 1,5 azaldı.

Bu süreçlerin 442 bin 375’ini konut, 168 bin 925’ini arsa, 264 bin 746’sını tarla, 47 bin 704’ünü iş yeri, geri kalanı ise öteki taşınmazlardan oluştu. En çok satış 134 bin 764 ile İstanbul’da yapıldı. 

İstanbul’u 68 bin 417 satışla Ankara, 56 bin 796 satışla İzmir, 41 bin 771 satışla Antalya, 38 bin 253 satışla Bursa, 28 bin 514 satışla Konya, 27 bin 308 satışla Kocaeli ve 27 bin 112 satışla Balıkesir takip etti.

Konut dalında fiyatlardaki yükseliş gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenleri daha süratli kiraya verilip satılabilen ve görece düşüş fiyatlı 1+1 ve 2+1 üzere konutlara yöneltiyor.

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 5 XUGZEYPP

Gamador İnşaat İdare Şurası Lideri Murat Karaarslan, gayrimenkul yatırımının her vakit değişmeyen inançlı liman olduğunu belirterek son yıllarda girdi maliyetlerinin konutta tüketici tercihlerini etkilediğini söyledi.

Demir, çimento, arsa maliyeti, personellik ve gibisi girdi maliyetlerinin artmasının konut fiyatlarını önemli halde yükselttiğine dikkati çeken Karaarslan, hem oturmak hem de yatırım için konut alanların tercihlerinin değiştiğini bildirdi.

İnşaat dalındaki hareketlilikten en olumlu etkilenen kent Ankara oldu

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 6 OP63ZiJQ

Ekonomist’in haberine göre, konut alımlarında küçük metrekareli konutların öne çıktığına işaret eden Karaaslan, 1+1 ve 2+1 üzere küçük metrekareli konutların, başlangıç olarak düşünüldüğünü, sağlanan birikimle daha büyük meskenlere bakıldığını belirtti. Bu çeşit konutların hem satışının daha kolay olduğunu hem de kira amortismanı açısından daha cazip bir yatırım aracı olduğunu da ekledi. 

Salgın tesirlerinin ve kısıtlamaların azalması ile inşaat ve gayrimenkul dalında hareketlilik olduğunu da belirten Karaarslan, en olumlu etkilenen kentlerin başında Ankara olduğunu iletti ve şöyle devam etti: 

Ankara’da tüketicilere alternatif ömür alanları sunan, yeterli tasarlanmış ve sürdürülebilir satış performansı olan proje yoğunluğu çok fazla. Başkentte yaşayanlar için büyük avantaj olan bu durum kentteki gayrimenkul hareketliliğinin de en değerli nedenleri ortasında yer alıyor.

“Metrekaresi küçük 1+1 ve 2+1 konutlara tercihin artması kalıcı hale gelebilir”

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 7 6cqlhv4G

Kerem Nükte Gayrimenkul Ankara Yöneticisi Muhammet Dinç ise konut bölümünde 1+1 ve 2+1 küçük meskenlerin daha üretim basamağında süratlice satıldığını belirterek, “Metrekaresi küçük 1+1 ve 2+1 konutlara tercihin artması kalıcı hale gelebilir. Bu tıp konutların satışları da daha kolay oluyor. Konut almak isteyenler yatırım için değerlendirdiklerinde küçük metrekareli konutların kira getirisine baktıklarında daha süratli karar veriyor” dedi. Konut bölümünde kooperatifçilik diye isimlendirilen sistemin de çağdaş hale gelerek yine ön plana çıkabileceğine dikkati çeken Dinç, şöyle konuştu:

Muhakkak kümelere yönelik mutabakatlı projeler maddi avantajlar sağlayarak yaygınlaşacaktır. Bu sistemde, yüksek fiyatlardan ötürü hazır daire alamayan bir küme malik bir ortaya geliyor. Temelden daire alma fikri ortak paydaları oluyor. Kendilerini mülk manasında garanti altına almak için arsa satın alıyorlar. Kat karşılığı sağlam üretimci firmalarla muahede sağlıyorlar. Böylelikle çok uygun fiyatlara hem temelden emniyetli halde daire sahibi oluyor hem de kademeli arsa teslimiyle kendilerini garanti altına alıyorlar.

“Gayrimenkul her vakit kazandıran bir yatırım aracı”

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 8 E9ZC1Gvt

Faizlerinde konut kesiminde kıymetli bir öge olduğuna değinen Dinç, “Yıllık yüzde 10 dolaylarında, aylık bazda yüzde 1’in altında faiz oranları gayrimenkul dalı için sürdürülebilir sayılardır. Bunu uyguladığımız vakit bölümde talep artışı yaşandığını daha evvel çok kere deneyimledik.” derken, gayrimenkul yatırımının da hiçbir vakit kıymet kaybetmediğini vurguladı. Dönemsel durgunluklar yahut ekonomik zorluklar olabileceğini de hatırlatarak ‘Gayrimenkul her vakit kazandıran bir yatırım aracı’ diye de ekledi.

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir de daha evvel kendisinin oturduğu bir meskenden yola çıkarak yaptığı flood’da kira artışlarına dikkat çekti????

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 9 aRgIXdNr

twitter.com

konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 10
konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 11 6g7JpFua
konut fiyatlari turkiyede iki kattan fazla artarken eski meskeninin kirasi yuzde 477 artan ekonomist anlatiyor 12 3BJcCQuY

Sizin kiranız ya da konutunuzun pahası ne kadar arttı?

Kaynak: https://onedio.com/haber/ev-fiyatlari-turkiye-de-iki-kattan-fazla-artarken-eski-evinin-kirasi-yuzde-477-artan-ekonomist-anlatiyor-1066417

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu