Teknoloji Haberleri

Klima vs Camları Açmak: Hangisi Yakıt Tüketimine Daha Çok Tesir Ediyor?

Yazın gelmesi ve yakıt artırımlarının arka geriye gelmesi klasik bir tartışmayı tekrar gündeme getirdi. Araç kullanırken camları mı açmalıyız yoksa klimayı mı? Hangisi yakıt tüketimini daha çok etkiliyor gelin birlikte bakalım.

Otomobil kullanırken camları açmak ve klima ortasındaki yakıt tüketim farkı hala tartışılıyor.

klima vs camlari acmak hangisi yakit tuketimine daha cok tesir ediyor 0 lMQTnywz

Bu sorunun tek cevabının olmadığı belirtiliyor; zira aracın modeli, teknolojisi, tasarımı, klima özellikleri, sürüş teknikleri, sürüş bilgisi, pencerelerin ne kadar açıldığı üzere pek çok farklı ayrım var.

Konuyla ilgili olarak şöyle bir görüş var:

‘Aslında ne kadar süratli gittiğinize bağlı. ABD’deki Otomotiv Mühendisleri Derneği, camlar açıkken ve klima açıkken araç kullanmanın iktisat üzerindeki tesirini inceledi. 45mph’nin (72 km) altında, pencereleri açık tutmanın klimadan daha az yakıt tükettiğini buldu’

Kafalar hala karışık zira klimada belirli bir oran varken cam açıldığında sürate, rüzgara ve motor büyüklüğüne nazaran tüketim değişiyor.

klima vs camlari acmak hangisi yakit tuketimine daha cok tesir ediyor 1 WIbXF1Xb

BBC’nin haberine nazaran İngiliz otomotiv şirketi AA’ya nazaran araçlarda klima açmak akaryakıt tüketimini yüzde 10 oranında artırıyor. Klima birinci açıldığında aracın içindeki ısıyı düşürmek için çok ağır çalışıyor ve böylelikle daha çok akaryakıt harcanıyor. Lakin pencereyi açınca da dışarıdan gelen hava aracı yavaşlatıyor, sürat düzeyini sabit tutmak için şoför gaza basıyor ve motor daha ağır çalışıyor. Böylelikle daha çok akaryakıt harcanıyor.

Bu nedenle ortama nazaran karar vermek daha mantıklı üzere görünüyor.

klima vs camlari acmak hangisi yakit tuketimine daha cok tesir ediyor 2 1LHdwe5m

Yani, kent içindeyseniz, yavaş gidiyorsanız pencere açmak, 80 kilometreden süratli gidiyorsanız ise klimayı kullanmak daha tasarruflu olabilir.

İngiltere merkezli RAC otomotiv hizmetlerinin yorumu ise şöyle: ‘Açık camlar sürtünmeyi artırır, aracı yavaşlatır ve çalışması için gereken yakıt ölçüsünü artırır. Klimanın açık olması motora fazladan bir yük bindirir ve daha fazla yakıt gerektirir.

2004 yılında General Motors, sorunu kökten çözmek için çalışmalar yaptı ve camları açık, klima kapalı yaklaşımını kullanan araçlarda daha düşük yakıt tüketimi için bir eğilim buldu. Lakin daha sonra tartışıldığı üzere, etkin olarak kullanılmayan bir klima sistemi sağlıklı değildir ve ayrıyeten açık pencerelerle yakıt tüketimi daha düşük olsa da, bu hava nitekim emniyetli klimanın soğukluğuna mı ulaşıyor? Özetle, klimanızı sık aralıklarla çalışır durumda tutmakta yarar var’

Şehir içinde camlar, uzun yolda ise klima daha verimli olabilir.

klima vs camlari acmak hangisi yakit tuketimine daha cok tesir ediyor 3

Trikctrucks ise şu yorumu yapıyor:

Camlar açıkken yahut klima ile sürüşün daha yakıt verimli olup olmadığı konusundaki tartışma, klimaların icat edildiği gün kadar eskidir. Camlarınız, açıkken sürüş aerodinamiğini azaltır ve sürtünmeyi artırır, bu da aracı yavaşlatır. Lakin AC ile sürüş motora daha fazla yük bindirir. Her iki durumda da aracınızın çalışması için daha fazla yakıta gereksinimi olacaktır. İşin püf noktası, hangi seçeneğin ne vakit kullanılacağını bulmak ve bunları hakikat kullanmaktır. Camlar açıkken otomobil kullanmak için en güzel vakit kent sokakları ve banliyö yollarıdır. Tersine, klima ile sürüş için en âlâ vakit otoyollardır. Otoyolda bu kadar yüksek süratlerde camlarınızı aşağı indirmek aracınızın aerodinamiğini düşürür. Klima açıkken araç kullanmak motora daha fazla yük bindirse de yakıt verimliliğini camlar açıkken araç kullanmak kadar etkilemez.

Kaynak: https://onedio.com/haber/klima-vs-camlari-acmak-hangisi-yakit-tuketimine-daha-cok-etki-ediyor-1075781

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu