Dizi & Film

Kitap Kurtları Çok Şaşıracak: Sinemada, Uyarlandığı Kitaplardan Daha Başarılı Olmuş 15 İmal

‘Amaan, kitabını okuyana kadar sinemasını izlerim!’ diyenlere gıcık olanlardan, sinemanın kitabın yerini asla tutamayacağına inananlardan mısınız? O vakit hazırladığımız listeye bir göz atmanızı öneriyoruz zira kitaplardan uyarlanmasına karşın kitapların muvaffakiyetini resmen katlayan sinemaları bir ortaya getirdik! Hazırsanız başlayalım.

15. Bridget Jones’s Diary / Bridget Jones’un Günlüğü (2001) – IMDb: 6.7

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 0 uzOXJgEu

Helen Fielding’in tıpkı isimli kitabından uyarlanan bu sinemada, 30’lu yaşlarındaki Bridget Jones’un uygar hâli etrafındakiler tarafından daima sorgulanır. Hayatında manalı bir alaka isteyen Bridget ise iş yerindeki seksi işvereni Daniel Cleaver’la flörtleşmeye başlar lakin denklemdeki tek kişi o değil! Ailesinin Bridget’a ayarlamaya çalıştığı meymenetsiz Mark Darcy’nin de vakitle göründüğü kadar katı biri olmadığı ortaya çıkar.

14. Julie & Julia (2009) – IMDb: 7.0

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 1 9TucWkSl

Beyaz yakalı hayatından bıkkınlık gelen Julie Powell’ın otobiyografik özellikler taşıyan hikayesi; evvel bloğa, sonra kitaba, daha sonra da sinemaya dönüşmüş. Julie Powell’ın ve Amerika’nın Emine Beder’i Julia Child’ın kıssalarını paralel olarak kurgulanmış formda izlerken bir yandan bol bol yemek tanımı öğreneceksiniz. Sineması izlerken çok acıkabilirsiniz, bizden söylemesi!

13. Mean Girls / Makus Kızlar (2004) – IMDb: 7.1

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 2 FBSb48YJ

‘Lisenin yabanî ortamına konutta eğitim görmüş bir kız katılırsa ne olur?’ sorusuna yanıt arayan bu sinemada Lindsay Lohan ve Rachel McAdams üzere yakından tanıdığımız isimler yer alıyor. Cady’nin ivedilikle lisenin hiyerarşisini öğrenip ortama adapte olması gerekir. Süratli bir biçimde ahenk sağladığını sanır ancak işlerin o denli olmadığını arkadaş bildiği bireylerin kendisini sırtından bıçaklamasıyla öğrenir. Bu türlü olunca bu sefer plan yapma sırası Cady’ye geçer. Bu sinema, Rosalind Wiseman’ın ‘Queen Bees and Wannabes’ isimli kitabından esinlenilerek çekilmiş.

12. Pitch Perfect / Kusursuz Ahenk (2012) – IMDb: 7.1

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 3 skf3WvUB

Mickey Rapkin’in kitabından uyarlanan bir müzikal güldürüsü olan bu gençlik sinemasında akapella tipinde müzik yapan Barden Bellas kümesinin öyküsü anlatılıyor. Ezeli rakipleri Barden Treblemakers’a karşı daima kaybeden Barden Bellas, yeni üyelerini aramaya başlar. Bu sırada kendi hâlinde müzik yapmaya çalışan Beca’nın (Anna Kendrick) sesinin hoşluğunu fark eden Chloe (Brittany Snow) onu takıma dahil etmeye çalışır. Başta gönülsüz olan Beca daha sonra kümeye dahil olur. Artık Barden Bellas için çılgın bir rekabet başlar.

11. American Psycho / Amerikan Sapığı (2000) – IMDb: 7.6

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 4

Patrick Bateman (Christian Bale) Wall Street’te çalışan bir beyaz yakalı olsa da tek özelliği bu değil. Bret Easton Ellis’in kitabından uyarlanan bu tansiyon sinemasında tuhaf bir halde komik anlar da bulmak mümkün. Sinemada tek bir kişinin öyküsü üzerinden bu seçkin küme içindeki insanların haz düşkünü, maddiyat takıntılı, yüzeysel hâlleri mercek altına alınıyor ve hicivli bir lisanla aktarılıyor.

10. Anayurt Oteli (1987) – IMDb: 7.6

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 5 hLTjfu8z

Yusuf Atılgan’ın tıpkı isimli yapıtından uyarlanan bu sinemada ismini çok güzel bildiğimiz Zebercet isimli karakterin kıssası anlatılıyor. Beşerlerle manalı bağlantılar kuramayan Zebercet, bir gün otelde kalacak olan bir bayanla tanışır. Bayan geri geleceğini söyleyip masraf. Onun geri dönüş ihtimali, Zebercet için sevecek bir insan bulmuş olma ihtimali manasına gelir ve birinci sefer bir münasebet için efor gösterme gereksinimi duyarak bu ana hazırlık yapar. Ancak o anın gelişi gitgide gecikir…

9. Who Framed Roger Rabbit / Pak Sanık Roger Rabbit (1988) – IMDb: 7.7

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 6 2X8sI1g5

Cinayet işlediği tez edilen çizgi karakter Roger, kendine yardımcı olması için yıllar evvel sevdiklerine ziyan verdikleri için çizgi karakterlerden nefret eden bir dedektifin peşine takılır. İster istemez duruma dahil olan dedektif olayı çözmek için fantastik dünyaya seyahat etmek durumunda kalır. Gary K. Wolf tarafından yazılmış roman daha sonra Disney tarafından sinemaya uyarlanmış. Polisiye tipindeki bu imal; çizgi sinemayla gerçek hayatı Space Jam’den çok evvel harmanlamış.

8. Misery / Mevt Kitabı (1990) – IMDb: 7.8

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 7

Bir Stephen King uyarlaması olan Mevt Kitabı, takıntılı hayranlığın uçlarını anlatan bir hikaye. Annie Wilkes (Kathy Bates), hayranı olduğu müellif Paul Sheldon’a yaralandığında yardım etme fırsatı bulur. Lakin asıl maksadı sonradan ortaya çıkınca Paul Annie’nin elinden kurtulmaya çalışır. Kathy Bates’in harika performansıyla tansiyonu daima en üst seviyede tutan bu sinemada sıkışmışlık hissinden kurtulamayacaksınız.

7. The Notebook / Not Defteri (2004) – IMDb: 7.8

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 8

Acı tatlı aşk kıssalarıyla tanınan Nicholas Sparks’ın The Notebook isimli kitabından uyarlanan bu sinema, şöyle güzelce ağlamak isteyenlerin dünyasına güneş üzere doğuyor. 1940’larda geçen sinema, iki gencin yaz aşkıyla başlıyor ve klasik bir varlıklı kız-fakir oğlan kıssasını anlatıyor. Hasebiyle kızın ailesi bu münasebete karşı çıkıyor ve çift farklı yollara düşüyor lakin mukadderat ağlarını örüyor ve gün geliyor, tekrar karşılaşıyorlar.

6. Gone Girl / Kayıp Kız (2014) – IMDb: 8.1

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 9 ScekJb9a

Tansiyonun ustası David Fincher’ın direktörlüğünde sinemaya uyarlanan bu sinema, Gillian Flynn’in tıpkı isimli romanına dayanıyor. Eşiyle sıkıntılı bir evliliği olan Nick Dunne (Ben Affleck) bir gün eşini öldürme zannı altında kalır. Deliller farklı bir halde onu işaret etse de adam hiçbir şeyden haberi yok üzere görünür. Olayların hiçbir vakit göründüğü üzere olmadığı bu sinemada tansiyona hazır olun.

5. Stand By Me / Benimle Kal (1986) – IMDb: 8.1

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 10 puD2c33W

Stephen King’in The Body (Ceset) isimli kısa romanından uyarlama olan bu sinema, bir küme yakın arkadaşın kasabalarında olduğu rivayet edilen kayıp cesedi aramalarını mevzu ediniyor. Orman içinde maceradan maceraya atılan çocuklar bir yandan kendilerine cümbüş çıkarırken bir yandan birbirleri hakkında daha fazla şey öğreniyor.

4. Jurassic Park (1993) – IMDb: 8.2

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 11 neJZW6ue

Steven Spielberg’ün Michael Crichton’un romanından uyarladığı Jurassic Park, dinozorları canlandırmayı başarmış hayalperest bir bilim beşerinin cümbüş parkı kurmak istemesiyle başlıyor. Bunun için parka bilim insanlarını davet ediyor, natürel bu sırada yeğenleri de orada. Ama daha sonra dinozorların hayvanat bahçesindeki hayvanlar üzere duramayacağı anlaşılıyor ve her şey aykırı gitmeye başlıyor. 90’ların kült sinemalarından biri olan Jurassic Park’ın her saniyesini heyecanla izleyeceksiniz.

3. Uçurtmayı Vurmasınlar (1989) – IMDb: 8.3

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 12 SWlwh7Gz

Feride Çiçekoğlu tarafından yazılan kitabın uyarlaması Tunç Başaran tarafından yönetilmiş. Sinema, cezaevinde annesiyle kalmak zorunda olan 5 yaşındaki bir çocuğun yaşadıklarını husus ediniyor. Barış’ın varlığı öteki mahkumlar için küçük de olsa memnunluk yaratıyor. Bu sırada Barış, İnci isimli mahkumla daha kuvvetli bir bağ kuruyor.

2. The Prestige / İtibar (2006) – IMDb: 8.5

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 13

Christopher Priest’in birebir isimli romanından uyarlanan bu sinema, iki sihirbazın ezeli uğraşını anlatıyor. Başta birlikte çalışan Alfred ve Robert’ın yolları kimi uyuşmazlıklardan ötürü ayrılıyor. Akabinde birbirleriyle uğraş etmeye başlıyorlar. Bunun için her bir performanslarını başkasınınkinin üstüne çıkacak halde tasarlıyorlar ama olaylar sarpa sarmaya başlıyor. Cümbüş sanayisinin içindeki iki sihirbazın var olma savaşını anlatan bu sinemada Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine ve Scarlett Johansson üzere ünlü isimler yer alıyor. Birbirinden farklı sihir numaraları izleyeceğiniz bu sinema, âdeta kocaman bir bilmece.

1. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) – IMDb: 8.5

kitap kurtlari cok sasiracak sinemada uyarlandigi kitaplardan daha basarili olmus 15 imal 14 eNqTc4GM

Birinci görüşte aşık olan Asya ve İlyas’ın öyküsünü anlatan bu sinema, Cengiz Aytmatov’un yapıtından uyarlanmış. Birbirlerine delicesine aşık olan Asya ve İlyas, şanssız olaylar sonucunda farklı düşer. Bu sırada Asya ve oğlunun yolu Cemşit ile kesişir ve birlikte yaşamaya başlarlar. İlyas’ın tekrar hayatlarına girmesiyle Asya’nın bir seçim yapması gerekir. Müziğiyle gönüllerde yer edinen bu sineması izlerken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kitap-kurtlari-cok-sasiracak-sinemada-uyarlandigi-kitaplardan-daha-basarili-olmus-15-yapim-1069566

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu