Gündem

Kinder Çikolatalarındaki Salmonella Belçika’da En Az 62 Bireye Bulaştı

Çikolata üreticisi Ferrero’nun Kinder Sürpriz ve öteki birtakım eserlerinde ortaya çıkan Salmonella bakterisinin Belçika’da şu ana kadar en az 62 bireye bulaştığı belirlendi.

kinder cikolatalarindaki salmonella belcikada en az 62 bireye bulasti 0 LNXnDf76

Fotoğraf: Reuters

BBC Türkçe‘den Yusuf Özkan’ın aktardığına nazaran Belçika Federal Besin Güvenliği Ajansı (FAVV) saptanan 62 Salmonella hadisesinin Arlon’daki Ferrero fabrikasıyla kontaklı çıktığını açıkladı.

FAVV, Salmonella enfeksiyonlarında değerli bir artış beklenmediğini bildirdi. 

FAVV Sözcüsü Hélène Bonte, Salmonella saptanan şahısların 19’unun 1 ile 5 gün ortasında hastanede kaldıklarını, bakteriden en fazla çocukların etkilendiğini söyledi.

Sözcüye nazaran, bakteriden etkilenenler ortalama 6 yaş civarındaki çocuklardı. En yaşlı hasta ise 47 yaşındaydı. Bu bireylerde ishal, karın ağrısı ve ateş üzere belirtiler görüldü.

Ne olmuştu?

kinder cikolatalarindaki salmonella belcikada en az 62 bireye bulasti 1 S2q4qg8L

Geçtiğimiz ay ortalarında İngiltere, Hollanda ve Belçika’nın da bulunduğu çok sayıda Avrupa ülkesinde Kinder çikolata eserlerini yedikten sonra hastalanan bireylerin ortaya çıkması üzerine inceleme başlatılmıştı.

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC), Nisan ayında Kinder ile irtibatlı olarak Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç ve İngiltere’de 150 civarında Salmonella hadisesinin belirlendiğini açıklamıştı.

Bakterinin birinci olarak geçen yıl 15 Aralık’ta Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikada rastlandığını ortaya çıkmıştı.

Fabrikanın iç denetimleri sırasında çikolata eserleri için hammadde içeren bir tank filtresinde saptanan Salmonella bakterisi konusunda Ferrero yetkililerinin, resmi makamları bilgilendirmediği belirlendi.

Bunun üzerine Belçika makamları, Ferrero fabrikasını mühürledi. Belçika Arlon’da üretilen tüm Kinder çikolata eserleri de raflardan toplatıldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kinder-cikolatalarindaki-salmonella-belcika-da-en-az-62-kisiye-bulasti-1067793

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu