Gündem

Kastamonu’yu Yeniden Sel Vurdu: 6 Köprü Yıkıldı, 5 Köye Ulaşılamıyor

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde, eriyen kar suları ve sağanak nedeniyle ilçeden geçen Akçay’ın su düzeyinin yükselmesi sonucu taşkın meydana geldi. Yaşanan sel nedeniyle 6 köprü yıkılırken, 5 köye ulaşım yolu kapandı.

kastamonuyu yeniden sel vurdu 6 kopru yikildi 5 koye ulasilamiyor 0 FHAaOuad

İlçede evvelki gün meydana gelen sağanak ve bir müddettir eriyen karlar nedeniyle Akçay’da taşkın meydana geldi. 11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan selin akabinde yıkılan köprülerin yerine menfezlerle yapılan süreksiz köprülerden 6’sı, çok yağış nedeniyle yıkıldı ve 5 köyün ulaşım yolu kapandı.

Sel nedeniyle bir ahırda bulunan kümes hayvanları sel sularına kapıldı.

kastamonuyu yeniden sel vurdu 6 kopru yikildi 5 koye ulasilamiyor 1 JrGhID9Q

Tıpkı ahırda bulunan 12 büyükbaş da sele kapılmaktan son anda kurtarıldı.

Öte yandan Çatalzeytin Kaymakamlığı’nca yapılan açıklamada, tahliye edilen rastgele bir konut bulunmadığı, suyun debisinin düşmesi ile bozulan süreksiz büz, menfez köprülerin tamirinin hızla yapılacağı aktarıldı.

Kaymakamlığının toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

kastamonuyu yeniden sel vurdu 6 kopru yikildi 5 koye ulasilamiyor 2 FyqrKKty

‘Çatalzeytin ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihindeki sel afetinden sonra yıkılan köprülerin yerine menfezlerle yapılan süreksiz köprülerden 6’sı 6 Mayıs’ta başlayan çok yağışın tesiriyle yıkılmış, 5 köyümüzün yolu kapanmıştır. Bu evrede tahliye edilen hiçbir mesken bulunmamaktadır. Suyun debisinin düşmesiyle bozulan süreksiz menfez köprülerin tamiri hızla yapılacaktır. Bu süreçte vatandaşlarımızın mağduriyet yaşaması için gereken her türlü önlem alınmıştır.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/kastamonu-yu-yine-sel-vurdu-6-kopru-yikildi-5-koye-ulasilamiyor-1066104

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu